24 Ekim 2014 17:13

Rotasyon değil öğretmene sürgün düzenlemesi

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, öğretmenlere getirilen zorunlu rotasyon uygulamasını meclis gündemine taşıdı. Eğitim Sen üyesi öğretmenler, zorunlu rotasyon uygulamasını düzenleyen Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı'nın geri çekilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması yaptı.

Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, öğretmenlere getirilen zorunlu rotasyon uygulamasını meclis gündemine taşıdı. Eğitim Sen üyesi öğretmenler, zorunlu rotasyon uygulamasını düzenleyen Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı'nın geri çekilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmen  Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağında yaptığı değişiklikle, öğretmenlere zorunlu rotasyon uygulanması getirdi. Taslağa göre aynı işyerinde 8 yıl görev yapan öğretmenler isteğe bağlı ya da istekleri dışında il içinde başka okullarda görevlendirilebilecek.

Eğitim Sen yaptığı açıklamada, eşleri farklı iş kollarında ya da özel sektörde çalışan on binlerce eğitim emekçisi bulunduğunu belirterek, 400 bini aşkın öğretmeni yakından ilgilendiren öğretmene rotasyon uygulamasının ekonomik ve sosyal olarak ciddi sorunlara yol açacağına dikkat çekti.  

Levent Tüzel de Milli Eğitim Bakanlığından şu sorulara yanıt vermesini istedi.
* Rotasyon uygulaması gelişmiş ya da gelişmekte olan herhangi bir ülkede uygulanmakta mıdır? Uygulanıyorsa nasıl uygulanmaktadır? Bakanlık bu konuda nasıl bir hazırlık yapmıştır?
* Rotasyon uygulaması kapsamında kaç eğitim emekçisi yer değiştirecektir? Yer değiştirmelerde öğretmenlerin aile ve yerleşim koşulları dikkate alınacak mıdır?
* Milli Eğitim Bakanlığınca rotasyon uygulamasının öğretmenlere ve ülke ekonomisine ne kadar yük getireceği hesap edilmiş midir?
* Ailelerin eğitim gören çocuklarının ve başka alanlarda çalışan eşlerinin durumu ve yaşayacakları mağduriyetler nasıl çözümlenecektir?
nEşlerden biri öğretmen diğeri hemşire, öğretmen, doktor, hakim, asker olanların tamamının tayinleri adil bir şekilde eşlerinin yanına yapabilecek midir? (HABER MERKEZİ)


Öğretmenlerden Bakanlık önünde rotasyon tepkisi

Eğitim Sen üyesi öğretmenler, zorunlu rotasyon uygulamasını düzenleyen Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı'nın geri çekilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması yaptı. Öğretmenlerin kendi istekleri dışında rotasyona tabi tutulmasının sürgün anlamına geleceğini belirten eğitimciler, taslak ile tasfiye için ilk düğmeye basıldığını ifade ettiler. Açıklamada konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, taslağın yürürlüğe girmesi halinde öğretmenler açısından tarihin en büyük sürgününün başlayacağını dile getirdi. Hükümetin taslağı tasfiye amacıyla gündeme getirdiğini ifade eden Karaca, yandaş sendikalar dışındaki sendikalardan hiçbir görüş alınmadığını söyledi. Karaca, "Eğitimde hiçbir gerekçe eğitim emekçilerini okuttuğu öğrencisinden, oturduğu mahallesinden kopararak, zorla başka bir yere göndermesini haklı çıkaramaz. Böyle bir uygulama açıkça 'il içi sürgün' anlamına gelmektedir" diye konuştu. Bakanlığın, öğretmenleri zorunlu rotasyonla değil, gönüllülük ve teşvik esasına dayalı çözümlerle ikna etmesi gerektiğini belirten Karaca, hükümete öğretmenleri hedef tahtası olarak kullanmaktan vazgeçme çağrısında bulundu.
 

ÖNCEKİ HABER

Termik santraller yaşamı tehdit ediyor

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa