07 Ekim 2014 12:05

Abdullah Öcalan'ın ablası, Adana'da toprağa verildi

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dün sabah saatlerinde yaşamını yitiren ablası Havva Keser'in cenazesi, Adana-Yüreğir'e bağlı Yakapınar (Misis) Mahallesi'ndeki aile mezarlığına defnedildi. Öcalan gönderdiği mesajda, Keser'in vatanına olan özlem ile yaşamını yitirdiğini söyledi.

Paylaş

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın, dün sabah saatlerinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren ablası Havva Keser'in cenazesi, sabah saatlerinde Özel Adana Hastanesi Morgu'ndan alınarak, konvoy eşliğinde Adana Asri Mezarlığına götürülerek cenaze yıkama işlemi gerçekleştirildi. Törene, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Leyla Zana ve Pervin Buldan ile HDP ve DBP PM üyeleri, PKK Lideri Öcalan'ın avukatlarının yanısıra PKK Lideri Öcalan'ın dün İmralı Adası'ndan dönen kardeşi Mehmet Öcalan ile binlerce yurttaş katıldı. 

Keser'in cenazesi, buradan Yüreğir ilçesine bağlı Yakapınar Mahallesi'ndeki evine getirilerek, buradan yapılan yürüyüş ile Yakapınar Mahallesi'nde bulunan mahalle mezarlığındaki aile mezarlığına götürüldü. Yürüyüş esnasında PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Keser'in posterleri taşındı. Aile mezarlığında kılınan cenaze namazının ardından Havva Keser son yolculuğuna uğurlandı.

Defin işlemlerinin ardından Mehmet Öcalan, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın gönderdiği mesajı okudu. 

Mehmet Öcalan, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile dün yaptığı görüşmenin daha önce yaptığı görüşmelere kıyasla çok daha zor olduğunu ifade ederek, daha önce hiç tabi tutulmadıkları aramalara tabi tutulduklarını söyledi. 

Mehmet Öcalan PKK Lideri Öcalan'a ablası Havva Keser'in yaşamını yitirdiğini söylediğinde, Öcalan'ın önce biraz düşündüğünü belirterek, çok üzüldüğünü söyledi. Ardından PKK Lideri Öcalan'ın Havva Keser için, vatanından uzak bir hayat sürmek zorunda kaldığını ve bunun da yaşamına etki ettiğini söylediğini aktardı. Mehmet Öcalan, PKK Lideri Öcalan'ın Havva Keser'in kendi vatanında yaşaması durumunda daha dinç bir yaşam süreceğini söyleyerek, "30-40 yıldır göçebe bir hayat süren, olmadık eziyetler çeken Havva ülkesinde olsa daha fazla yaşardı, kendi topraklarına olan özlemle yaşamını yitirdi" dediğini söyledi. 

Yapılan cenaze töreninin ardından yurttaşlar Yakapınar (Misis) Mahallesi Namık Kemal Sokak'ta kurulan taziye çadırına geçti. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê\'yi her gün \'düşüren\' gazeteler, eylemleri görmedi

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa