06 Ekim 2014 13:29

Kobanê'de şehir çatışmaları başladı: Direniş sürüyor

Kobanê'nin IŞİD'e karşı direnişi 22. gününe girdi.En kritik gecelerden birini geçiren Kobanê'de TSK'nin Etmanek köyünü boşaltması sonrası, IŞİD bu bölgenin karşısından kentin doğu mahallelerine sızarak saldırılar gerçekleştirdi. IŞİD'in merkeze girmesi engellendi.

Paylaş

Kobanê'nin IŞİD'e karşı direnişi 22. gününe girdi.

En kritik gecelerden birini geçiren Kobanê'de TSK'nin Etmanek köyünü boşaltması sonrası, IŞİD bu bölgenin karşısından kentin doğu mahallelerine sızarak saldırılar gerçekleştirdi.

Beklenen, YPG ve YPJ güçlerinin uzun süredir hazırlandığı kent savaşı bugün başlarken aralarında gazetecilerin de olduğu toplam 223 sivil kentten tahliye edildi.

IŞİD'İN DOĞUDAN GİRME ÇABASI PÜSKÜRTÜLDÜ

Özellikle doğu mahallelerinde yoğunlaşan saldırılara YPG ve YPJ güçleri büyük bir direnişle karşı koydu. YPG kaynakları çok sayıda IŞİD'linin öldürüldüğünü, IŞİD'lilerin ölülerini toplayamadan kaçtığını belirtti.

IŞİD, doğu mahallelerinden kent merkezine girme hedefini gerçekleştiremezken, kenti kuşattığı tank ve havanlarla bombalamaya devam etti.

Gün boyu saldırıları izleyen, keşif uçuşları yapan hatta Deyrezor gibi Suriye'nin başka bölgelerinde saldırılar gerçekleştiren Koalisyon uçakları ise gece saatlerinde doğu cephesinde saldırılar gerçekleştirdi.

SAHRA HASTANESİ ÇAĞRISI

IŞİD'in katliam girişimini başlatmasıyla Suruç'ta görev yapan gönüllü doktorlar da önemli çağrılarda bulundu. Prof. Dr. Cem Terzi, genel cerrahi, kalp damar cerrahisi, ortopedi, beyin cerrahisi, göğüs cerrahi, plastik cerrahi ve anestezi uzmanlarına ihtiyaç olduğunu belirtti. Terzi, hekimlere Gölcük depremi sonrası gösterilen hassasiyeti gösterme çağrısı yaparken Sağlık Bakanlığı'nın da Suruç'ta bir sahra hastanesi kurması gerektiğini belirtti.

Bu gece Kobanê Sınır Kapısı'ndan 9 cenaze, 40 yaralı teslim alındı. Cenazeler otopsi için Urfa Adli Tıp Kurumuna götürülürken, yaralılar Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

'HER YER KOBANÊ HER YER DİRENİŞ'

Akşam saatlerine doğru Kobanê'den kent savaşının başlayacağı çağrılarının yapılması sonrası Hakkari'den Paris'e, Didim'den İstanbul'un ilçelerine, Diyarbakır'a ve Hopa'ya kadar eylemler düzenlendi. Pek çok merkezde eylemler halen sürüyor.


DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER DİHA: 02.14 SARIYILDIZ: BEDELİ AĞIR DA OLSA KOBANÊ DÜŞMEYECEK

Kobanê’de akşam saatlerinde şehir savaşının başlaması ile sivillerin ve yaralıların tahliye edildiği Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda bulunan HDP milletvekilleri, tahliyelerin sağlıklı bir şekilde yapılması için bekleyişlerini sürdürüyor. Sınır kapısındaki duruma ilişkin bilgi veren HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, gün içinde IŞİD'in özellikle hedef aldığı sınır kapısındaki saldırının püskürtüldüğünü aktardı. Yaralı ve sivillerin bir kısmının tahliye edildiğini kaydeden Sarıyıldız, milletvekillerinden başka kimsenin sınıra yaklaştırılmadığını vurguladı.

IŞİD'in Kobanê’yi düşürmek için saldırdığına, AKP hükümetinin ise buna zemin sunduğuna dikkat çeken Sarıyıldız, buna karşı duruşlarından hiçbir geri adım atmayacaklarını ifade etti. Kuzey Kürdistan halkının ayağa kalkmasının önemli olduğunu ancak bunun geç kalmış bir tepki olduğunu söyleyen Sarıyıldız, “Şu an Kuzey Kürdistan ayakta. Bu gecikmiş bir refleks olsa da değerli ve anlamlıdır. Kuzey Kürdistan halkı Kobanê'ye sahip çıkacaktır. Kobanê, bedeli ağır da olsa düşmeyecektir” dedi.

Kanton yöneticilerinin tamamının da silahlanarak cepheye gittiği bilgisini veren Sarıyıldız, sınır kapısındaki bekleyişlerine devam edeceklerini sözlerine ekledi.

01.55 DİHA Muhabiri İsmail Eskin: Doğu'dan saldırılar artıyor. Kanton hükümeti Başbakanı Enver Müslim ve bakanlar da mevzilerdeki yerlerini aldı. YPG - YPJ ve halk tüm mevzilerde ve sokaklardaki yerlerini almış durumda

223 SİVİL TAHLİYE EDİLDİ

DİHA: Kobanê'den aralarında gazetecilerin de bulunduğu 223 sivil YPG tarafından ağır saldırılara rağmen tahliye edildi.

Kobanê'nin doğu mahallelerine sızan IŞİD ile YPG, YPJ güçleri arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, IŞİD'in ağır kayıplar verdiği öğrenildi. Şiddetli çatışmaların yaşandığı kentten siviller ve gazeteciler YPG tarafından tahliye edildi. Tahliye edilen 223 sivil sınır kapısından geçerken, boşaltılan kapıya yeniden gelen askerler geçen sivilleri Aligor Mahallesi'nde bulunan Suruç Fen Lisesine götürdü. Burada bekletilen sivillerin kayıt altına alınacakları belirtilirken, kayıt işlemleri bitenlerin spor salonuna götürüleği öğrenildi. Burada isteyenlerin yakınlarına teslim edileceği, kalanların ise AFAD kamplarına götürüleceği belirtiliyor.

00.43 KOALİSYON UÇAKLARI KOBANÊ'NİN DOĞUSUNU VURDU

Hawar Haber Ajansı (ANHA), koalisyon uçaklarının Kobanê'nin doğusunu vurduğunu duyurdu.

00.30 HAYAT TV'YE CANLI YAYINDA ENGEL

Taksim Galatasaray Meydanı'ndaki eyleme polis saldırdı. Saldırı sonrası meydan boşaldı. Polis gazetecileri de engelliyor. Hayat TV Muhabiri Duygu Ayber'e canlı yayında polis saldırdı.

Esenyurt'taki eyleme de polisin gerçek mermilerle saldırdığı belirtiliyor.

00.13 Gazeteci Amed Dicle: Kobanê Halk Meclisi Eş Başkanı Med Nuçe'de konuştu: Yüzlerce IŞİD'linin cesetleri yerlerde. Kobanê sonuna kadar direnecek.

00.10. Suruç'ta bulunan Prof. Dr. Cem Terzi: Sağlık Bakanlığı bir an önce harekete geçerek burada bir sahra hastanesinin kurulmasını sağlamalı. Hekimler de Gölcük depreminde gösterdiği hassasiyeti burada da göstermeli.

23.57 BİSMİL'DE POLİS GERÇEK MERMİYLE SALDIRDI

DİHA: IŞİD'in Kobanê'ye dönük saldırılarının infiale yol açtığı Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, sokaklara dökülen binlerce yurttaşa polis gerçek mermilerle müdahale etti.

Bitlis ve Hizan’da da alanlara inen gençler polisle çatışmaya başladı.

23.45 DİHA: IŞİD'İN İLERLEMESİNE İZİN VERİLMEDİ

IŞİD'in Kobanê'nin doğu mahallelerine sızması ile başlayan çatışmalar, YPG, YPJ güçlerinin direnişi ile karşılık buldu. Direnişle ilerlemeleri engellenen IŞİD ile doğu mahallelerinde şehir savaşı devam ediyor. Bu arada IŞİD kentin çevresine konumlandırdığı tank ve havanlarla Kobanê'yi bombalıyor.

Öte yandan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Kanton Hükümeti Başkanı Enver Müslüm ve Bakanlar'ın yanı sıra binlerce sivil, kentte direnişe destek veriyor. Kanton yönetimi, sivil katliamına engel olmak için vakit geçirmeden uluslararası kamuoyunu göreve çağırırken, olası katliamdan tüm uluslararası güçlerin sorumlu olacağını belirtti.

23.40 ADANA'DA IŞİD YANDAŞLARI HALKA SALDIRDI

Adana'da Küçük Dikili mahallesinde IŞİD yandaşı bir grup, Kobanê'ye dönük saldırıları protesto etmek için toplanan kitlenin üzerine silahla saldırdı. Saldırıda Haki Balcı ve Aziz Tuncel isimli yurttaşlar yaralandı. Yaralılar Özel Metro ve Adana Devlet hastanesinde tedavi altına alındı. Saldırı üzerine Adana'nın bütün mahallelerinden Küçükdikili'ye doğru yürüyüş başlatıldı. Kobanê'de yaşanan insanlık dışı saldırıları protesto eden gruplara polis sert saldırıda bulunurken, IŞİD yandaşı gruba dönük herhangi bir müdahalede bulunmaması dikkat çekti. Adana'nın tüm mahallelerinde çatışmalar sürüyor.

Mersin'de ise binlerce kişi DBP Akdeniz ilçe örgütü önünde toplandı. Sloganlar atarak yürüyüşe geçen kitleye polis saldırdı. Polis saldırısına kitlenin karşılık vermesi üzerine çatışmalar çıktı. Saldırının ardından binlerce kişi Siteler karakoluna doğru yürüyüşe geçti. Burada da kitlenin önünü kesen polis, tekrar müdahalede bulundu. Polis müdahalesinin ardından IŞİD saldırılarını protesto etmek amacıyla Yenipazar, Şevket Sümer ve Güneş mahallelerinde yaşayan yüzlerce kişi sokağa çıktı. Bütün mahalleleri saran çatışmalar devam ediyor. Eylemci grubun sayısı giderek artarken yaralı ve gözaltı sayısı hakkında net bir bilgiye ulaşılamadı.

23.32 DİHA: KOBANÊ'DEN 9 CENAZE VE 40 YARALI TESLİM ALINDI

Kobanê Sınır Kapısı'ndan 9 cenaze, 40 yaralı teslim alındı.

IŞİD'in Etmanek Köyü sınırını kullanarak Kobanê'nin doğu mahallelerine sızması ile başlayan çatışmalardan sonra sınır kapısından 9 cenaze, 40 yaralı teslim alındı. Cenazeler otopsi için Urfa Adli Tıp Kurumuna götürülürken, yaralılar Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

23.23 Suruç'tan bildiren Gazeteci Veysi Atay: 2 saat önce Kobanê'den ayrılmak zorunda kaldık. Ciddi çatışmalar yaşanıyordu özellikle doğu cephesinde. Az önce konuştuğum kent yetkilileri YPG'nin ciddi bir operasyon yaptığını ve çok sayıda çetecinin öldürdüğünü, birçoğunun da kaçtığını aktardı. Kent kısmen sakin durumda. Bazı medya organlarında çıkan IŞİD merkeze ilerliyor haberleri doğru değildir.

23.15 Ali Doğan: Esenyalı'da bini aşkın kişi Kobanê için yürüdü, halk eylemini Aydınlı mahallesindeki eylemle birleştirmek için yola çıktı.

23.03 Hayat TV yayınına bağlanan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Kobanê'deki IŞİD vahşetine karşı bu ülkenin insanı ortak vicdanı göstermek zorundadır, bu başbakana, bu cumhurbaşkanına rağmen!

22.59 Şirinevler'de Kobanê'ye destek için yüzlerce kişi E5'i kapattı; şimdi Mahmutbey yolunu kapatarak yürüyor.

22.57 İzmir'de Kobanê için oturma eylemi başladı, sabaha kadar beklenilecek.

22.45  DİHA: IŞİD'in Kobanê’ye saldırısını protesto eden Van halkı sokaklara inerek protestolara başladı. Her noktadan Cumhuriyet Caddesi’ne yürümeye başlayan halka polis saldırısıyla çatışmalar başladı. Hakkari'de de sokağa inen binlerce kişiye polisin saldırısıyla çatışmalar kentin tamamına yayıldı.

22.41 Hopa Halkevi: Hopa'da uluslararası karayolu trafiğe kapatıldı.

22.35 Beyar Özalp: Cizre'de AKP ve FEM dershanesi binaları ateşe verildi.

22.20 BBC'DEN GÜNEY YILDIZ:  PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ile konuştum: "DAIŞ'in ağır silahlarını durdurmak için fedai eylemlerine başvurmak zorunda kalıyoruz."

22.15 DİYARBAKIR'DA ÇATIŞMALAR BAŞLADI

Diyarbakır'da binlerce kişi DBP İl binası önünde toplanmaya devam ederken, Sur, Kayapınar ve Bağlar ilçeleri başta olmak üzere kentin birçok noktasında eylemler başladı. Caddeleri trafiğe kapatan gruplar, ateşler yakarak IŞİD'i ve AKP Hükümeti'nin IŞİD'i destekleyen politikalarını protesto ediyor. "Bijî berxwedana Kobanê", "Bijî YPG" sloganlarını atan gruplara yer yer polis müdahale ederken, birçok noktada çatışmalar başladı.

22.02 DİHA: SURUÇ SINIRA AKIYOR, IŞİD ETMANEK'İ TARIYOR

Suruç’un Kobanê sınırında bulunan Alizer, Qop, Bethê, Dewşen, Boyde ve Swêdê köylerinde nöbet tutan binlerce yurttaş Etmanek'e doğru yola çıkarken, ilçe merkezinde yürüyüşe katılım çağrısının yapılmasıyla beraber esnaf kepenk kapattı. Evlerinden çıkan binlerce yurttaş sınıra doğru akmaya başladı. Yürüyüş sırasında sık sık, “Bijî berxwedana YPG, YPJ” sloganları atılıyor. Yoğun katılımın olduğu yürüyüş, büyüyerek devam ediyor. İlçenin kenar mahallerinden Cumhuriyet Meydanı'na gelen yurttaşlar, büyük gruplar şekilinde sınıra doğru hareket ediyor.

Öte yandan IŞİD'in Kobanê’ye saldırı için kullandığı Etmanek Köyü sakinleri ise, binlerin sınıra yürüyüşü üzerine IŞİD'in “Allah-u Ekber” diyerek köyü kurşun yağmuruna tuttuğunu iddia etti. Tüm bunlar olurken, bugüne kadar IŞİD'e karşı etkili hava saldırısı düzenlemeyen koalisyon uçaklarının da kentin üzerinde keşif yaptığı belirtiliyor.

22.00 Hayat TV yayınına bağlanan Suruç sınırındaki gönüllü doktor Fuat Akgül: Hayatını kaybedenler var, yaralılarımız var. 112 gitmediği için, yaralıları almakta çok zorlanıyoruz.

21.58 DBP Diyarbakır İl Örgütü önünde toplanan binler “Bijî berxwedana YPG”, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları atıyor. Kitlenin DBP binası önüne gelmesiyle birlikte partinin etrafına güvenlik önlemleri alınarak, zırhlı araçlar konumlandırıldı. Kitlenin gelişi devam ediyor.

DBP Diyarbakır İl Örgütü de açıklama yaparak, tüm Diyarbakır halkını serhildana çağırdı.

21.50 HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan: Kritik saatler geçiriyoruz.  Az önce sınır kapısındaydım. Yaralılar vardı. Oradan gelen sivilleri tahliye ettik.

21.47 HDP: "Kobanê'de yaşanan katliam girişimine karşı 7'den 70'e bütün halklarımızı sokağa, alan tutmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz. Bütün uluslararası kurumlar, demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri, kadın ve gençlik örgütleri, demokratik güçler Kobanê'de yaşanan vahşete karşı harekete geçmelidir. Bundan böyle her yer Kobanê'dir. Kobanê'deki kuşatma ve vahşi saldırganlık son bulana kadar SÜRESİZ DİRENİŞE çağırıyoruz."

21.40: Hayat TV'de Kobanê özel yayını başlarken, yayına telefonla bağlanan Gazeteci Veysi Atay, "IŞİD tam olarak Kobanê'ye girmiş değil. Üç cepheden ağır silahlarla saldiriyorlar. Siviller tahliye ediliyor" dedi.

21.30 DİHA: Diyarbakır'da halk, Suruç'a gitmek için DBP il binası önünde toplanıyor.

21.27 Prof. Dr. Cem Terzi Urfa'ya gönüllü hekim çağrısı yaptı: Genel cerrahi, kalp damar cerrahisi, ortopedi, beyin cerrahisi, göğüs cerrahi, plastik cerrahi ve anestezi uzmanlarına ihtiyaç olduğunu belirtti.

21.15: Twitter'da Kobanê için eylem çağrıları #KobaneİçinSokağa ve #DirenKobane hashtag'leriyle yapılıyor.

İstanbul-Kadıköy'de Boğa heykeline, Beyoğlu'nda Galatasaray meydanına, Eskişehir'de Adalar-Migros önüne çağrılar yapılıyor.

21.04 DİHA Muhabiri İsmail Eskin: Çeteler, savunma güçleri tarafından Mürşitpınar kapısından püskürtüldü. Savaş doğu cephesinin kenar mahallelerinde yaşanıyor.

20.59 DİHA: IŞİD saldırılarının sürdüğü Kobanê'ye açılan Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı bırakan TSK, bölgede bulunan hafif zırhlı araçları ile askerlerin önemli bir kısmını geri çekti.

Sınır hattında sabah saatlerinde konuşlandırılan tank, havan ve obüs topları ile füze bataryaları gibi ağır zırhlı araçlar kaldı. TSK son birkaç gündür bölgeye ağır silahlar konuşlandırırken, Kobanê karşısına düşen Etmanek ve Dewşen köylerini boşaltarak, direnişe destek veren halkın girişini yasaklamıştı. IŞİD'in akşam saatlerinde Etmanek köyünün karşısına düşen bölgeden Kobani'ye saldırması sonrasında sınır kapısının bırakılarak bölgenin boşaltılması dikkat çekti.

20.55 İstanbul'un Sultangazi, Kağıthane ve Kartal ilçelerinde Kobanê'ye yönelik saldırılar protesto edilerek herkes, direnişe desteğe çağrıldı.

20.49: YPG Sözcüsü Polat Cano: Kobanê direnişi uluslararası toplumun demokrasi, insan hakları ve terörle mücadele konusundaki samimiyetsizliğni orta koydu. via https://twitter.com/mela_ehmed/status/519182538141863937

20.40 KOBANÊ HÜKÜMETİ: OLASI KATLİAMDAN ULUSLARARASI GÜÇLER SORUMLUDUR

20.21 Şu anda toplantı halinde olan HDP MYK'dan acil çağrı: Kobanê’de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AKP iktidarının Kobanê’ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz…

20.20 DİHA: IŞİD'in Etmanek'ten Kobanê kent merkezine saldırdığı haberleri üzerine, sınır nöbeti tutulan Alizer, Qop, Bethê, Dewşen, Boyde ve Swêdê köylerinden binlerce yurttaş Etmanek'e doğru yola çıktı. Bu arada ilçe merkezinden de hoparlörlerden Kobanê Sınırı'na yürüyüş çağrısı yapılıyor.

20.19 DİHA: Suruç ilçesinin Kobanê sınırında boşaltılan Etmanek köyünün karşısı ve Kobanê'nın Serxet köyü üst tarafına IŞİD'in attığı havan topu büyük bir gürültü ile patladı. Mürşitpınar Jandarma Sınır Karakolu'nun da yakınına düşen havan topuna karşı Türkiye tarafından herhangi bir karşılık verilmedi.

20.02 ANF: 21 gündür YPG/YPJ direnişinin devam ettiği Kobanê'de kent çatışmaları başladı. Kentte bulunan binlerce sivil katliam tehdidi altında.

19.40 DİHA: TSK'nin birkaç gün önce boşalttığı ve Kobanê'ye destek veren kitlenin yaklaşmasını yasakladığı Etmanek köyünün karşısına düşen bölgeden IŞİD Kobanê'ye saldırı düzenledi. IŞİD'in bu bölgeden saldırıları sürüyor.

19.20: Kobanê'deki son durumu aktaran Sterk TV'den Baki Gül, çatışmaların şiddetlendiğini, çok sayıda sivilin hayatının tehlike altında olduğunu söyledi.

Kobanê'de IŞİD'in saldırıları ve YPG-YPJ güçlerinin direnişi 21. gününde de devam ediyor. IŞİD'in Kobanê'ye girişleri birçok noktada geri püskürtüldü. Miştenur Tepesi dışında Megtel ve Botan mahalllelerinde şiddetli, göğüs göğüse çatışmalar devam ediyor.

Urfa’nın Suruç ilçesinin Kobanê’yi karşıdan gören hakim tepelerine TSK’ye ait 20’ye yakın tank yerleştirildi. Söz konusu bölgeye ve çevre köylere, dün gün boyu IŞİD tarafından onlarca havan ve füze atılmıştı. Yine söz konusu bölgenin çevresindeki köylere IŞİD tarafından ateş edilmişti. 

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, bugün öğleden önce Urfa'nın Suruç ilçesindeki askeri birliklerde incelemelerde bulundu.

KOBANÊ'DE IŞİD SALDIRISI SÜRÜYOR

Öte yandan, Kobanê'ye yönelik saldırılarında dün ağır kayıplar veren IŞİD üyeleri, saldırılarına devam ediyor. Edinilen bilgilere göre, kente doğu bölgesinden girmek isteyen bir grup IŞİD'li, kente yakın bir evde mevzilendi. Söz konusu grubu fark eden YPG/YPJ güçleri evi ateş altına aldı. Burada yaşanan patlamada çok sayıda IŞİD üyesi öldü. Sabah saatlerinde ise IŞİD'in doğu ve güney cephelerinden saldırıları şiddetlendi.

Doğu cephesinden ağır silahlarla kente girmek isteyen IŞİD üyeleri YPG/YPJ güçlerinin büyük direnişi ile karşılaştı. Direniş karşısında sıkışan IŞİD üyelerinin kaçtığı bildirildi.

YPG BASIN MERKEZİ'NDEN AÇIKLAMA

YPG Basın Merkezi dün gece ve bu sabahki çatışmalarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamaya göre 1 Ekim'den bu yana çatışmaların yoğunlaştığı Miştenur'dan 2 kol şeklinde kente girmek isteyen IŞİD, YPG direnişiyle karşılaştı. Batı cephesinden 3 kol şeklinde saldıran ancak YPG/YPJ savaşçılarının darbesiyle ağır kayıp veren IŞİD geri çekilmek zorunda kaldı.

Doğu cephesindeki Megtel ve Botan mahallelerinde de şiddetli, göğüs göğüse çatışmalar devam ediyor.

AFP: KENTE GİRMEYE ÇALIŞAN 20 IŞİD'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ

AFP'nin Suriye İnsan Haklarını İzleme Örgütü'ne dayandırdığı habere göre dün kente girmeye çalışan en az 20 IŞİD'li öldürüldü.

YPG Basın Merkezi'nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"DAIŞ çetelerinin Kobanê'yi işgal etme amacıyla başlattığı saldırılar 21'nci gününde devam etmektedir. Her üç cepheden bombardımanlar eşliğinde şehre girmeye çalışan çeteler ile güçlerimiz arasında Kobanê'nin doğu ve güneyinde bulunan Megtel ve Botan mahallelerinde şiddetli, göğüs göğüse çatışmalar yaşanmaktadır."

YPG açıklamasında şunlara yer verdi: "Doğu cephesinde ise gece saatlerinde Megtel mahallesine yönelik bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmiştir. Güçlerimiz, bomba yüklü aracı savunma hattına yaklaşamadan imha etmiş, araç içindeki 2 çete öldürülmüştür.Çeteler, sabah saatlerinde aynı cephede bulunan Kaniya Kurda bölgesinde 3 koldan saldırı düzenlemiştir. Saldırıları püskürtülen çeteler ile güçlerimiz arasında halen yoğun ve şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır. Bu alanda tespit edilebilen 8 çete öldürülmüştür. Güçlerimiz ayrıca doğu cephesinde DAIŞ çetelerinin mevzilerinin arkasına sızarak bir eylem gerçekleştirmiştir. Eylem sonucunda 1 araç içindeki çetelerle birlikte imha edilmiş, fakat ölü ve yaralı sayısı tam olarak tespit edilememiştir." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Altın Portakal\'da 10 jüri üyesi istifa etti

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa