02 Ekim 2014 17:12

Seçmece değil seçtirmece

Cumhurbaşkanının her defasında vurguladığı ‘Yeni Türkiye’nin yeni eğitim sistemi yasakları da getirdi. Okullarda küpe, makyaj ve özellikle etek yasaklanırken türban serbest bırakıldı

Paylaş

Deniz ATLI
Atatürk Anadolu Lisesi
Lüleburgaz


2014-2015 eğitim yılı otomatik kayıt hataları, nakil işlemlerinin olmaması, zorunlu din dersleri gibi sorunlarla başladı.

Bunun dışında zorunlu Osmanlıca ve Osmanlı Tarihi dersi de bazı liselerde öğrencilere veriliyor. Bunun bir örneği Lüleburgaz Atatürk Anadolu Lisesi’nde yaşandı. 10. sınıf öğrencilerine zorla Osmanlıca ve Osmanlı Tarihi dersi veriliyor. Zaten otomatik kayıt olduğu için 9. sınıflara seçmeli dersleri seçtirmediler. Bunun üstüne 10. sınıflara seçmeli dersleri seçmek için kağıtlar dağıtıldı fakat sadece Osmanlıca ve Osmanlı Tarihi dersini seçebileceklerini söylediler. Bunun dışında ders seçen öğrencilerin kayıtlarının alınmayacağını bildirdiler. Eğitim sistemi zaten bilimsel değil, Osmanlıca verilerek bilimsellikten daha da uzaklaştırıldı. Öğrenciler buna itiraz etmesine rağmen okul yönetiminin hiçbir gerekçe göstermediğini belirtti. Görüyoruz ki seçmeli ders değil seçtirmeli ders uygulanıyor.

Ayrıca cumhurbaşkanının her defasında vurguladığı ‘Yeni Türkiye’nin yeni eğitim sistemi yasakları da getirdi. Okullarda küpe, makyaj ve özellikle etek yasaklanırken türban serbest bırakıldı. Böylece yine görüyoruz ki bizim istediğimiz laik eğitim gerçekleştirilmiyor. Üstüne daha da gericileştiriliyor. Bu gerici ve bilimsellikten uzak eğitim sistemine karşı öğrenciler bütün bu olumsuzluklara rağmen geleceğini kazanmaya çalışıyor.

ÖNCEKİ HABER

Başlayan yalnızca eğitim yılı mı

SONRAKİ HABER

NATO Genel Sekreteri: Anlaşma, gerginliği azaltmaya katkı sağlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa