02 Ekim 2014 13:38

Kurban paraları Rojava’ya

Van'ın Erciş ilçesi Zilan Parkı’nda HDP, DBP, Eğitim Sen öncülüğünde kurulan Rojava ve Kobanê halkına destek çadırına yardımlar yapılmaya devam ederken, bayramda kurban kesmeyeceklerini dile getiren birçok yurttaş kurban paralarını çadıra teslim etmeye başladı.

Paylaş

Van'ın Erciş ilçesi Zilan Parkı’nda HDP, DBP, Eğitim Sen öncülüğünde kurulan Rojava ve Kobanê halkına destek çadırına yardımlar yapılmaya devam ederken, bayramda kurban kesmeyeceklerini dile getiren birçok yurttaş kurban paralarını çadıra teslim etmeye başladı. Çadıra bağışta bulunan yurttaşlar, IŞİD çetelerine direnen Kobanê’nin Kürt halkının onuru olduğunu dile getirerek, herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

Kobanê sınırına giderek halkın yaşadığı mağduriyete tanık olduğunu ifade eden yurttaşlardan Adem Karaca, depremi yaşamış Erciş halkının, göç etmek zorunda kalan Kobanê halkının mağduriyetini iyi bildiğini belirterek, “O halkın yanında olmalıyım” dedi .

‘BOYNUMUZUN BORCU’

Devletin ve hükümetin açık bir şekilde IŞİD’e destek verdiğini söyleyen yurttaşlardan Yahya Polat ise kurbanlık parasını çadırdaki görevlilere teslim etti. Polat, “Rojava halkına yaptığımız bu bağışları minnet etmemeliyiz. Bu bizim boynumuzun borcudur. Bütün Kürtlerin boynunun borcudur. Herkesi Rojava halkına destek vermeye çağırıyorum” dedi.

IŞİD’in, Kürtlerin kazanımlarına saldıran bir çete olduğunu dile getiren Salih Ergin “Gün birlik ve beraberlik günüdür. Bütün imkanlarımızla Rojava halkının yanında olmalıyız” dedi.
Ailece kurbanlıklarını Kobanê halkına bağışladıklarını söyleyen yurttaşlardan Selahattin Bilici şunları söyledi: “Artık şu gerçeği iyi bilmemiz gerekiyor. İsrail, Soma denildiğinde Erdoğan ve eşi kameraların karşına geçip timsah gözyaşlarını döküyor. Fakat Rojavalılar için konuşma gereği bile duymuyor. Üstüne üstlük IŞİD çetelerine silah, mühimmat gibi destekler veriyor. Bu da şu gerçeği açığa çıkarıyor. Erdoğan Kürt düşmanıdır.”

Kurban Bayramı nedeniyle Van’ın Bostaniçi Mahallesi’nde bulunan hayvan pazarında, hayvanlarını elden çıkarmaya çalışan yurttaşlar, IŞİD’in Kobanê’ye saldırıları nedeniyle kimsenin kurbanlık almadığını dile getirdi. (VanDİHA)

ÖNCEKİ HABER

EMEP\'lilere saldıran Türk Metal Şube başkanına hapis cezası

SONRAKİ HABER

İşkence iddiaları karşısında devletin kapısı duvar: İşkenceye sıfır yanıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa