27 Eylül 2014 11:05

Ortaokul ve lisede başörtüsü 'resmen' serbest

Öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, ortaokul ve liselerde başörtüsü serbest bırakılırken 'saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapma, pirsing takma, bıyık ve sakal bırakma' yasaklandı.

Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullardaki öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, ortaokul ve liselerde başörtüsü serbest bırakılırken "saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapma, pirsing takma, bıyık ve sakal bırakma" yasaklandı.

27 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre 26/11/2012 tarihli ve 2012/3959 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğin 3'üncü maddesinin 6'ncı fıkrası yürürlükten kaldırılarak 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) ve (e) bentleri yeniden belirlendi.

BUNLARI YAPMAK YASAK

Buna göre, öğrenciler "Okullarda yüzü açık bulunur; siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz. Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde baş açık bulunur." (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê\'de direnişin 13. gününde neler yaşandı?

SONRAKİ HABER

HDP’li Saruhan Oluç: İktidar savaşı bahane edip halkın iradesini gasbediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa