22 Eylül 2014 16:18

Güneysu’daki HES’e acele kamulaştırma!

Rize’nin Güneysu ilçesinde mahkeme kararı ile Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu iptal edilerek yapımı durdurulan Alicik Hidroelektrik Santral projesi için, ‘acele kamulaştırma’ kararı alındı.

Paylaş

Rize’nin Güneysu ilçesinde mahkeme kararı ile Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu iptal edilerek yapımı durdurulan Alicik Hidroelektrik Santral projesi için, ‘acele kamulaştırma’ kararı alındı.

Güneysu ilçesindeki Gürgen Deresi üzerinde yapımı planlanan 9 megavat kurulu gücündeki Alicik Regülatörü ve HES Projesi için dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı ‘ÇED olumlu’ raporu verdi. Yöre halkı, kararın iptali istemiyle 2010 yılında Rize İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme, bilirkişi raporlarına dayanarak 2011 yılı Aralık ayında ‘ÇED olumlu’ raporunu iptal etti. Hata ve eksiklikler bulunan raporlarının gerçekçi olmadığına ve gelişigüzel hazırlandığına işaret eden mahkeme, bölgede yapımı planlanan HES projelerinin doğal yaşam alanları ile çevreye dönüşümü imkansız zararlar vereceğine vurgu yaptı, raporlarda hukuka, kamu yararına ve mevzuata uyarlılık görülmediğini belirtti.

HES projesi yapımını durduran bu karar ardından Bakanlar Kurulu kararı ile aynı proje için ‘acele kamulaştırma’ kararı alındı.

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Sözcüsü Ömer Şan, Bakanlar Kurulu’nun bir savaş hukuku niteliğinde olan ‘acele kamulaştırma’ kararı ile açıkça hukuksuzluk yaptığını söyledi. Şan, “Bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde hukukun üstünlüğünü koruyup- kollaması gereken Hükümet ve Bakanlar Kurulu, hukuku ve yargıyı ayaklar altına alıyor. Acele kamulaştırma kararı bunun en açık örneğidir. HES projesi iptal edilmiş ve bu iptal onanmıştır. Bu durumda fiili, yasal ve hukuki olarak böyle bir projeden söz edilememesine karşın Bakanlar Kurulu’nun böylesine bir kamulaştırma kararı alması akla, mantığa, bilime, hukuka, yasa ve yönetmeliklere sığmaz. Bunun anlamı açıkça hukuksuzluk ve savaş ilanıdır” dedi.  (Rize/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Siyanürle altın aramaya tepki

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa