21 Eylül 2014 07:47

Mısır’ın etrafında 150 gün

Yeni akademik yıl başlamak üzere. Galal Zikry-Chatila kendisine kırtasiye malzemesi ya da kayıt belgeleri almak yerine kamp eşyası ve yolculuk haritası satın aldı. Akademik yıla hazırlanmak yerine o kendisine Mısır’ın etrafını bisikletle turlamak için bir yol haritası çıkarıyor.

Paylaş

Marwa MORGAN

Yeni akademik yıl başlamak üzere. Galal Zikry-Chatila  kendisine kırtasiye malzemesi ya da kayıt belgeleri almak yerine kamp eşyası ve yolculuk haritası satın aldı. Akademik yıla hazırlanmak yerine o kendisine Mısır’ın etrafını bisikletle turlamak için bir yol haritası çıkarıyor.  
Chatila 5 ay boyunca 8000 kilometre yaparak Mısır’ın ertafında bir tur atmayı planlıyor.
Gençlik zamanlarından beri Chatila ülkenin bir çok bölgesine yolculuk yaptı. Süveyş kanalına yürüyerek giden, İskenderiye’yi bisikletle turlayan Chatila, bir çok güvenlik sorunu olmasına rağmen yolculuklarını tamamlamış. Hatta 18 yaşında tek başına Al Sokhna yolunda tek başına yolculuk yapmış.
 Bütün bunların karşısında Chatila, “Bir çok kez bana eşkiyalar tarafından saldırıya uğrayabileceğim söylendi fakat yanlış giden bir şeyler yüzünden korku içinde yaşayamam ki” diyor. Chatila ilk yolculuğunu uzun bir rota olarak çizmiş fakat sonrasında hem tecrübesizlik hem de kendine güven eksikliğinden dolayı vazgeçmiş.
“Birinin Nuweiba’ya yolculuk yaptığını duydum. Bana göre o çok daha eğitimli ve deneyimli birisi, ben onun kadar deneyimli değilim. Bana imkansız göründü “Ama imkansızı kırdım” diyor bisikleti olmadığı sırada ilk yolculuğunu Nuweiba’ya ödünç aldığı bisikletle yapan Chatila.
Chatila, Kahire ve Nuweiba arasında süren 7000 km yolculuğu sırasında pek çok deneyim biriktirmiş. “Kentin ortasında insanlar birbirlerinden korktukları için kötülüğe iyilikten daha fazla yatkınlar fakat doğanın ortasında insanlar doğaya daha yatkındır” diyen Chatila, yolculukta tuttuğu günlükte yolculuk sırasında kendine sunulan yardımları, ruhsal bir deneyim olarak anlatıyor.
“Mısır’ın etrafında 8,000 kilometre mümkün mü? Bu fikir ilk ortaya çıktığında oldukça kendimden şüphelendim” diye anlatan Chatila, önce kendini denemek istemiş. Ve o, Batı Çölü’nden Kahire’ye 19 gün sürecek bir yolculuk gerçekleştirmiş.
Chatila kendisine ilk profesyonel bisikletini aldığında profesyonel olarak yolculuk yapanlarla iletişime geçmiş. Ardından “yol tecrübelerini” aktardığı bir blok açmış kendine ve biriktirdiği deneyimleri yazmaya başlamış. Mısır’ın sadece Kahire’den ibaret olmadığını göstermek istedim. “İlk deneyimim inanılmazdı” diyor Chatila.
Herkesi böyle yolculcuklara çağıran Chatila yolda yaşadıklarını şöyle paylaşıyor: “Ben profesyonel bir bisikletçi değilim, sadece bu ruhu hissetmek istedim. İlk defa tanıştığım bir çok insan bana evlerini açtı, yardım etti. Eğer bu yolculukları yapmasaydım asla bu deneyimi yaşayamazdım. Bu yaptığım gezilerle insanlara ilhan kaynağı olmak istiyorum, sınırlı hayatlarımızdan çıkıp yeni deneyimler elde etmeliyiz”
Chatila bütün bu deneyimin üzerine şunu tavsiye ediyor, “Başarabilir miyim bilmiyorum, fakat kalbimizin sesini dinlemek bize her zaman doğru yolu gösterir”.

Çeviren: Özlem Temena

ÖNCEKİ HABER

Umutla göçenler tabutla dönmesin

SONRAKİ HABER

Meteoroloji'den Ankara ve 5 il için sağanak uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa