19 Eylül 2014 19:06

Atom bombasından kurtulanlar Hiroşima'yı çizdi

ABD’nin II. Dünya Savaşı'nın son aşamasında 6 Ağustos 1945'te Hiroşima'ya atılan atom bombasından sağ kurtulanların yaptığı resimler ekim ayında, İngiltere’nin Manchester Sanat Galerisi’nde ziyaretçilere açılacak. İlk kez Japonya dışında sergilenecek olan resimler 6 Ağustos 1945’te Amerikan uçaklarının attığı bombanın korkunç etkilerini anlatılıyor.

Paylaş

ABD’nin II. Dünya Savaşı'nın son aşamasında 6 Ağustos 1945'te  Hiroşima'ya atılan atom bombasından sağ kurtulanların yaptığı resimler ekim ayında, İngiltere’nin Manchester Sanat Galerisi’nde ziyaretçilere açılacak. İlk kez Japonya dışında sergilenecek olan resimler 6 Ağustos 1945’te Amerikan uçaklarının attığı bombanın korkunç etkilerini anlatılıyor.

1974’te Japon yayın kuruluşu NHK’nın çağrısıyla gündeme gelen projeye teslim edilen resimler arasından bir seçki ülkenin farklı kentlerinde daha önce sergilenmişti. BBC’nin haberine göre, 12 resim ve çizimden oluşan koleksiyon Manchester’daki ‘1914-2014 Duyumsal Savaş’ sergisinde yer alacak.

Çağrı üzerine NHK’ya 2000’in üzerinde resim teslim edilmiş ve bunların bir kısmı Hiroşima Barış Müzesi’nde ve daha sonra farklı kentlerde sergilenmişti. Galeri, sergide “sanatçının savaşın bedensel, zihinsel, çevresel ve duyumsal etkilerini nasıl resmettiği” sorusuna cevap arandığını belirtiyor.

Sergi 11 Ekim’den 22 Şubat 2015 tarihine kadar açık olacak. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Japonya ve ABD’de sivrisinek alarmı

SONRAKİ HABER

5 kişinin öldüğü zırhlı araç kazasında polise takipsizlik verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa