19 Eylül 2014 09:48

Türkiye, Suriye sınırını IŞİD'e değil sivillere kapattı

Suriye'de, PYD kontrolündeki Kobanê'yi ele geçirmek isteyen IŞİD'in saldırılarından kaçan Suriyeli siviller dün bütün gün beklemelerine rağmen Türkiye'ye alınmadı. Geceyi yakın köylerde geçiren Suriyeliler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yeniden sınır hattında toplanmaya başladı.

Paylaş

Suriye'de IŞİD örgütü, kontrolündeki Telabyad'dan 70 kilometre uzaklıkta bulunan Kobane'yi ele geçirmek için bu hafta başında harekete geçti. IŞİD militanları, Kobanê'ye giden güzergah üzerinde bulunan köylere saldırı başlattı.

BİNLERCE İNSAN SINIRDA BEKLEDİ

Dün sabah IŞİD saldırılarından kaçan yaklaşık 3 bin Suriyeli, Türkiye sınırına dayandı. Urfa'nın Suruç ilçesinin Dikmetaş Mahallesi yakınlarındaki sınır hattında toplanan Suriyeliler, Türkiye'ye geçmek istedi. Gün içerisinde sayıları 3 bine ulaşan Suriyelilerin, Türkiye'ye girmelerine ise güvenlik güçlerince izin verilmedi. Sınır hattında zırhlı araçlarla polis ve askerler yoğun önlem alırken, geçişine izin verilmeyen Suriyeliler ise 40 dereceyi bulan sıcak altında saatlerce Türkiye'ye alınmayı bekledi. 

GECEYİ SINIRDA GEÇİRDİLER

Türkiye'ye geçme talepleri kabul edilmeyen kalabalıkta bulunanlara, bekledikleri noktadan 20 kilometre uzaklıktaki Kobanê'ye gitmeleri çağrısı yapıldı. Zırhlı araçlardan Kürtçe bilen askerler aracılığıyla yapılan anonsta Kobanê'ye gitmeleri, burada barınacakları ve gerekli ihtiyaçların AFAD tarafından Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan kendilerine ulaştırılacağı iletildi.

BÜYÜK BÖLÜMÜ GECE SINIR KESİMİNDEN AYRILDI

Askerlerin yaptığı bu anonsun yanı sıra PYD yetkilileri de benzer çağrıda bulunarak kalabalığın güvenli olduğunu ifade ettikleri Kobanê'ye gelmelerini istedi. Çağrı sonrası bazı Suriyeliler Kobanê'ye giderken, 2 bin civarında insan ise bekleyişini sürdürdü. Umutla bekleyişini gece yarısına kadar sürdüren kalabalık, Türkiye'ye alınmayınca yeniden yakındaki köylerine döndü. Sınırda bekleyenlerin büyük bölümü geri dönerken çoğunluğu kadın ve çocuk 200 kişilik kalabalık ise sınır hattında sabahladı.

SINIRDA YENİDEN TOPLANMAYA BAŞLADILAR

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yüzlerce Suriyeli yanlarına aldıkları bazı eşyalarıyla yeniden Dikmetaş Mahallesi yakınındaki sınır hattına gelmeye başladı. Sayıları giderek artan kalabalıkta bulunanlar, Türkiye'ye geçmelerine izin verilmesi umuduyla yeniden beklemeye başladı. Sınırdan geçmesine izin verilmeyen Suriyelilere ise Suruç ve çevre mahallede yaşayanlar tarafından ekmek ve su getirildiği görüldü.

SINIRDA ASKERİ YIĞINAK YAPILDI

IŞİD'in saldırıları ve Suriyelilerin Türkiye'ye gelmek için sınıra dayanmasının ardından güvenlik önlemleri de üst seviyeye çıkarıldı. Sınır hattındaki devriye sayılarını artıran askerler, hakim tepelere zırhlı araçları konuşlandırıp Suriye tarafını anlık olarak gözetlemeye başladı. Askeri yetkililerin de sınır boyunca yaşananları takip ettiği Şanlıurfa ve sınır hattındaki ilçelere, çevre kentlerdeki birliklerden personel ve araç takviyesi yapıldığı da bildirildi.

KOBANÊ NÜFUSU 4 KATINI AŞTI

IŞİD'in Telabyad ile Carablus arasında kaldığı için kendisine hedef olarak belirlediği Rojava'nın Kobanê kantonunda endişeli bir bekleyiş var. Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin karşısında olan ve Suriye'de olaylar başlamadan önce nüfusu 100 bin civarındaki Kobanê'de, nüfusun savaşla birlikte 400 bini aştığı bildirildi. Yoğun olarak Kürt nüfusun yaşadığı ve iç karışıklığın başlamasının ardından PYD'nin kontrolüne geçen Kobani'ye, çatışmaların olduğu iç kesimlerden Kürtlerin yanı sıra Arap ve Türkmenlerin de göç ettiği belirtildi. Kobanê'de, IŞİD güçlerinin saldırısına karşı önlemler alındığı, silahlı grupların mevziler kazarak savunma hattı oluşturduğu kaydedildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Ericsson 1600 kişinin işine son veriyor

SONRAKİ HABER

İstanbul Çekmeköy’de balkondan atladığı iddia edilen kadın hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa