08 Ağustos 2014 10:40

Şengal'de IŞİD vahşeti: 3 bin ölü

IŞİD’in 3 Ağustos'ta Şengal'i işgal etmesi ardından işlediği katliamların korkunç bilançosu ortaya çıkmaya başlıyor. IŞİD üyeleri saldırılarda en az 3 bin kişiyi katletti, 5 bin kişiyi kaçırdı, 300 çocuk ve yaşlı ise açlıktan can verdi.

Paylaş

IŞİD’in 3 Ağustos'ta Şengal'i işgal etmesi ardından işlediği katliamların korkunç bilançosu ortaya çıkmaya başlıyor. IŞİD üyeleri saldırılarda en az 3 bin kişiyi katletti, 5 bin kişiyi kaçırdı, 300 çocuk ve yaşlı ise açlıktan can verdi.

ANF'den Botan Gulan'ın haberine göre, HPG ve YJA Star güçlerinin Şengal Dağı'na ulaşmasının ardından mültecilerin güvenli bir şekilde Batı Kürdistan'a tahliye işlemleri sürerken IŞİD’in yaptığı katliam gün yüzüne çıkmaya başlıyor. İŞİD kuşatması sonucu en az 300 çocuk ve yaşlının açlık ve susuzluğa dayanamayarak can verdiği öğrenilirken, bu sayının daha da artmasından endişe ediliyor. Habere göre, 3 bine yakın kişi IŞİD tarafından katledildi, 5 bini aşkın kişi de kaçırıldı. Bunlar arasında çok sayıda kadın ve genç bulunuyor.

300 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ

Şengal kentinin kuzey ve batısına düşen Til Ezêr, Dilverek, Wardiyê, Siba Şêx Xidir, Trambosî, Kızılkent, Til Xesep, Til Benat, Solak, Eyn Fethî, Sinûnê, Xane Sor, Dugirê, Guhbel, Zorava, Herdan, Gir Şebek, Bihola, Barayê ve diğer bir çok küçük köyünde yaşayanların sayısı 500 bin dolayındaydı. IŞİD saldırıları sırasında 300 bin dolayında kişi bu köylerden kaçarak dağlara sığındı. 3 Ağustos'tan bu yana Kürt güçleri IŞİD’e karşı bu bölgelerde şiddetli çatışmalar yürütüyor. Bir çok köy HPG, YPG ve 4 Ağustos'ta kurulan Şengal Direniş Birlikleri (ŞDP) tarafından kurtarıldı, onlarca IŞİD üyesi öldürüldü. Yüzlerce Şengalli Ezidi genç de direniş saflarına katıldı. Bununla birlikte Süleymaniye'den de en az 200 genç direnişte yer aldı.

RABİA'DA 24 IŞİD ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

IŞİD'in Rabia'ya yönelik saldırılara ilişkin yazılı bir açıklama yapan YPG Basın İrtibat Merkezi, (BİM) son 24 saatin bilançosunu açıkladı. Dün sabah saatlerinden itibaren Rabia'ya ağır silahlar ile saldıran IŞİD üyeleri ile YPG ve YPJ güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirten YPG BİM, çetelerin 4 kez güçlerine saldırdığını, YPG ve YPJ güçlerinin ise bu saldırılara sert bir şekilde karşılık verdiğini kaydetti. Saldırılardan sonuç alamayan çetelerin geri çekilmek zorunda kaldığını duyuran YPG BİM, bu saldırılarda 3 Panzer ve 1 tankın imha edildiğini 24 çete üyesinin ise öldürüldüğünü belirtti. YPG BİM, 1 A6, 2 BKC, 1 M16, 3 Kaleşnîkof ve çok miktarda mühimmata da el konulduğunu belirterek, bu saldırıda 1 YPG savaşçısının yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Öte yandan Şengal'de yaşananlara ilişkin bilgilerde veren YPG BİM, dün öğle saatlerinde YPG ve YPJ birlikleri, HPG Gerillaları ve Şengal direniş birliklerinin çetelere yönelik Şengal'in kuzeyinden yer alan Sinûn köyünde ortak bir saldırı gerçekleştirdiklerini duyurdu. Sinûn'da bazı çete merkezlerinin özgürleştirildiğini kaydeden YPG BİM, yapılan saldırıda 5 çete üyesinin öldürüldüğünü belirtti. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Başbakan protestosuna rekor para cezası

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa