03 Ağustos 2014 21:29

Mozaik’in külliyatı dijital kanallarda

1980 ve ‘90’ların kült müzik grubu Mozaik’in albümleri CD olarak Ada Müzik’ten çıktı..

Paylaş

1980 ve ‘90’ların kült müzik grubu Mozaik’in  albümleri CD olarak Ada Müzik’ten çıktı.

Mozaik müzik grubu en sonunda “1983–1995” arasında kaset olarak çıkarmış olduğu dört albümü “Ölümden Önce Bir Hayat Vardır”, Ardından, “Çook Alametler Belirdi” ve Plastik Aşk’ı digital ortama aktardı. Albümler Ada Müzik’ten tek bir CD-Set içinde piyasaya çıkacak. Aradan geçen bunca zamana karşılık bu setin içinde ilaveten bir şeyler daha var: Mozaik üyeleri Arşivlerine dalıp 12 yıl boyunca kayda aldıkları prova çalışmalarından, ev ve konser kayıtlarından tarayarak bir seçki hazırlayıp kutuya Yayımlanmamış Besteler ve Yayımlanmamış Yorumlar adını verdikleri 5. ve 6. CD’leri eklemişler. Kendileri “Bu işi yapmakta bu kadar ileri bir tarihe kadar gecikince dört albümümüzün yanına ilave bir hoşluk eklemek istedik ve arşivdeki kayıtlarımızı ele aldık. Umarız dinleyicilerimizin de hoşuna gider” diyor.

1983’DEN 1995’E

Mozaik, 1980 sonrasının “kapalı toplum” atmosferinde, ismi dönemin “özgün müzik” grupları Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü ve Bulutsuzluk Özlemi ile birlikte dörtlü olarak anılan Mozaik 1983’teki ilk konserinde dünyanın çeşitli kültürlerinden folk şarkılarını kendine özgü çok sesli ve çok canlı vokal düzenlemeleriyle söyleyerek müzik hayatına başlamıştı. Grup, buradan hareketle 1995’e kadar klasik batı müziği, çağdaş müzik, rok, senfonik rock, caz, pop caz ve bu topraklardaki makamlara, ritimlere kadar uzanan çok geniş bir yelpazeden harmanladığı ürünler verdi. Grup 1987 yılına kadar her konserini o sefere özgü bir tema etrafında kurar, konser öncelerinde seyirciye o repertuvarın ruhunu yansıtan (ve yıllarca saklanan) program dergileri dağıtırdı.

Grubun üyeleri, Mozaik’ten sonra farklı şekillerde ve farklı kombinasyonlarla müziğe devam ettiler. Bünyesinde çeşitli müzisyenleri ağırlamış ve son kadrosu Ayşe Tütüncü, Bülent Somay, Mehmet Taygun, Saruhan Erim ve Timuçin Gürer’den oluşan grubun üyeleri arasında Serdar Ateşer, Sumru Ağıryürüyen, Mehmet Tütüncü, Ezel Akay, Levon Balıkçıoğlu, Cem Aksel ve Ümit Kıvanç da ilk akla gelenler.

Mozaik’in tüm albümlerini ve “daha önce yayınlanmamış” parçalarını içeren 6 CD’lik Box Set’i “Külliyat” adıyla bugünden itibaren tüm dijital kanallarda yayına girecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Boris Vian Peyniraltı’da

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa