01 Ağustos 2014 01:15

Gazi’de bir çocuk vurularak hayatını kaybetti

Gazi Mahallesi’nde çıkan silahlı çatışma esnasında, pazar yerinde bulunan 16 yaşındaki İbrahim Öksüz adlı bir çocuk vurularak öldü. HDP İstanbul İl Örgütü, 'olayları çok kaygı verici bir noktaya getirmiştir' dedi. Evrensel'e konuşan bir görgü tanığı olay anını anlattı...

Paylaş

Gazi Mahallesi’nde çıkan silahlı çatışma esnasında, pazar yerinde bulunan 16 yaşındaki İbrahim Öksüz adlı bir çocuk vurularak öldü. DBP İstanbul İl Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada, İbrahim Öksüz'ün ölümüyle ilgili sağlıklı bilgi elde edilmediği belirtilerek "halkımız yanlış bilgilere kanmasın" dendi.

DBP İstanbul İl Örgütü'nün açıklaması şöyle; “Gazi Mahallesinde silahla vurularak şehadete uğurladığımız İbrahim Öksüzün olayı ile ilgili sağlıklı bir bilgi akışı olmamıştır. Olayın detayı öğrenildiğinde halkımız ile paylaşım olacaktır. Olayın nasıl gerçekleştiği bilgisi gelene kadar halkımızın sağduyulu davranmasını, provokasyon ve yanlış bilgilere itibar etmemesini istiyoruz”

İŞTEN DÖNERKEN VURULDU
Tekstil atölyesinde çalışan İbrahim Öksüz iş çıkışı silahlı çatışmanın arasında kalarak göğsünden vuruldu. Çevredeki vatandaşlar tarafından ilk önce Özel Gazi Hastanesi'ne kaldırılan Öksüz, daha sonra ambulansla Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen İbrahim Öksüz hayatını kaybetti. Olay sonrası Öksüz'ün yakınları hastaneye geldi.

EVRENSEL'E KONUŞAN GÖRGÜ TANIĞININ İFADESİ
Evrensel'e konuşan bir görgü tanığının anlatımına göre ise olay şöyle gelişti: "Halk Cephesi taraftarlarıdün akşam saat 20.00’ye doğru Gazi Cemevi’nin bir alt sokağında toplanmaya başladı. O sıralarda İsmet Paşa Caddesi’nde bulunan HDP seçim bürosu da yapılacak bir toplantı nedeniyle kalabalıktı. Seçim bürosunun dışında ve etrafında da HDP’li gençler vardı.
Halk Cephelilerin aşağıya doğru yürümeleri üzerine HDP binasının önündeki gençler de, onların geldiği caddeye doğru hareketlendi. Yan taraftaki sokak da Perşembe pazarı nedeniyle kalabalıktı. Taraflar arasındaki gerilim sırasında silah da kullanıldı. İbrahim Öksüz de pazarın bulunduğu noktadan gelerek çatışmanın ortasında kaldı ve kendisine isabet eden kurşunla can verdi."

HDP: OLAYLAR KAYGI VERİCİ NOKTAYA GELDİ
HDP İstanbul İl Örgütü'nden de Gazi Mahallesi'nde yaşanan olaylarla ilgili gece saatlerinde yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Birkaç gün önce Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Selahattin Demirtaş'ı desteklemek üzere Nurtepe Mahallesi'nde açılan Özgür Demokratik Alevi Derneği'nin standına kendini Halk Cephesi olarak tanımlayan bir grubun saldırması üzerine başlayan gerginlik, İstanbul'un değişik semtlerine de yayılmış, en son Gazi Mahallesi'nde 14 yaşındaki İbrahim Öksüz isimli gencimizin provokatör bir namludan çıkan bir mermiyle ölümü, olayları çok kaygı verici bir noktaya getirmiştir.
Halkların Demokratik Partisi olarak gerek yaptığımız resmi açıklamalarda gerekse yapılan görüşmelerde yaşanan gerginliği bir an evvel sona erdirmek arzusuyla herkesin sağduyulu ve itidalli davranması için azami derecede çaba gösterdik.
Yapılan görüşmelerde gerilimin ortadan kalktığı ve sorunun çözüldüğünü düşünmüştük. Ancak görülüyor ki, tam da Cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş'ın gecekondu yoksulları ve Alevilerle güçlü bağlar kurduğu bir süreçte bir takım devrimci kılıklı karanlık güçlerin devreye soktuğu proje başarıya ulaştı ve 14 yaşında bir genci aramızdan aldı. Bu kanlı provokasyonun fikir babaları ve uygulayıcıları yaptıkları ile ne kadar övünseler azdır!
HDP olarak; kendisine devrimci diyen ancak birkaç gündür kışkırtıcı tavırlarını ısrarla sürdüren, en demokratik hakkımız olan seçim çalışmalarımızı engellemeye çalışan, stantlarımıza saldıran, partimiz ve kitlemiz hakkında akla hayale sığmayacak kara propagandalar yapmakta beis görmeyen Halk Cephesi'ni bu çatışmayı ve şiddeti körükleyen tavrından bir an evvel vazgeçmeye çağırıyoruz.
Ayrıca yaşanan olaylar sırasında hayatını kaybeden 14 yaşındaki İbrahim Öksüz'e rahmet, acılı ailesine baş sağlığı diliyoruz. Bu cinayetin bütün çıplaklığı ile açığa çıkarılması ve sorumlularının cezalandırılması için bütün hukuki yolların açılmasını talep ediyoruz.
Barış demokrasi ve özgürlük yürüyüşümüz, hangi karanlık tezgâhla, kimler tarafından engellenmeye çalışırsa çalışılsın, mutlaka başarıya ulaşacak ve bu topraklarda özgürlük dolu kardeşçe bir yaşam mutlaka tesis edilecektir."

Halkın Hukuk Bürosu ise Twitter adresinden yaptığı açıklamada çocuğu çetelerin vurduğunu yazdı.

‘ÇOCUĞUMUN KATİLİ BULUNSUN’
İbrahim Öksüz'ün babası Arif Öksüz, "Ben oğlumun kanını istiyorum. Çocuğumu kim vurduysa katili bulunsun" dedi.

‘BUNUN HESABINI KİM VERECEK?’
Olayın peşini bırakmayacaklarını belirten İbrahim Öksüz'ün Amcası Satı Öksüz ise "Çocuk işten gelirken iki çatışma arasında kalıyor. Kalbinden vurulmuş. Gazi Hastanesi'ne getiriyorlar yetiştiremiyorlar. Daha sonra da buraya getiriyorlar. Zaten kapıdan girerken de ölüyor çocuk. Kendisi konfeksiyonda çalışıyordu. Mesaiden geliyordu. Çocuk şimdi morgda yatıyor. Bu çocuğun hesabını kim verecek? Bütün herkese söylüyorum. Bunun katili kim; bulunsun. Devlet el atsın bu işe. Koskoca kalbinde yara var. Böyle bir şey olamaz. Nereye olursa olsun bu işin sonuna kadar gideceğiz" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Sözde boykot reklamın ötesine geçemez

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa