Dink davasında bozmaya karşı yine karar çıkmadı

Dink davasında bozmaya karşı yine karar çıkmadı

Yargıtay'ın bozma kararı sonrası yeniden görülmeye başlanan Hrant Dink'in katledilmesine ilişkin davada sanıklardan Ahmet İskender'in bir yıldır yakalanamaması üzerine karar verilemedi. Bir sonraki duruşma, 30 Ekim tarihine ertelendi. Adliye öncesinde Hrant'ın Arkadaşları adına yapılan açıklamayı, Yönetmen Onur Ünlü okudu.

Yargıtay'ın bozma kararı sonrası yeniden görülmeye başlanan Hrant Dink'in katledilmesine ilişkin davada sanıklardan Ahmet İskender'in bir yıldır yakalanamaması üzerine karar verilemedi. Bir sonraki duruşma, 30 Ekim tarihine ertelendi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilmesine ilişkin dava dosyasına dair verilen kararın Yargıtay tarafından bozulması sonrası yeniden görülen davanın 6'ncı duruşması, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliye'si 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanıkların katılmadığı duruşmaya sanıklardan Yasin ve Osman Hayal'in avukatı ile Dink ailesinin avukatları katıldı. Duruşma CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Hrant'ın Arkadaşları grubu tarafından da takip edildi. Duruşmaya mahkemeye gönderilen belgelerin okunup, dosyaya konulmasıyla başlandı.

Mahkeme tarafından sanık Ahmet İskender'in yakalanması için Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü'ne yazılan yazıya ilişkin gelen cevapta İskender'in hala yakalanamadığını belirtildi. Dönemin İl Jandarma Komutanı Ali Öz'ün yargılandığı dava dosyasına bakan Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iki dosyanın birleştirilmesine dair talebi de mahkeme tarafından yerinde bulunmayarak, reddedildi.

Daha sonra söz aldığı duruşmada Dink'in ailesinin avukatlarından Bahri Bayram Belen, sanık Ahmet İskender'in bir yıldır aranmasına rağmen yakalanmadığını ve bu nedenle yargılamanın uzadığına dikkat çekti. Belen, mahkeme heyetinden yargılamanın geldiği aşamayı göstererek, Ahmet İskender yönünden dosyanın ayrılmasını ve diğer sanıklar yönünden Yargıtay bozma ilamında belirtilen şekilde karar verilmesini istedi.
İddia makamı Belen'in bu talebine karşılık Ahmet İskender ile ilgili dosyanın ayrılması yönündeki talebin bu aşamada reddine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti ise verdiği kararında sanık Ahmet İskender'in gelecek duruşmada da yakalanmaması durumunda duruşmaya katılan vekillerin taleplerinin kabul edileceğini belirterek, İskender'in UYAP'ta görünen adresine davanın Yargıtay tarafından bozulduğuna ilişkin kararın bir örneğinin gönderilmesine ve kararın tebliğ edilmesine rağmen İskender'in duruşmaya gelmemesi halinde yargılamanın yokluğunda yapılacağı ve karar verileceğini kaydetti. Mahkeme bir sonraki duruşmayı da adli tatil sonrası 30 Ekim 2014 tarihine erteledi.

ADALET NÖBETİ SÜRECEK
Duruşma öncesi ise Hrant'ın Arkadaşları tarafından her duruşma öncesi adliye önünde olduğu gibi bu duruşma öncesi de "Adalet Nöbeti" tutulup, basın açıklamasında bulunuldu.
Grup adına açıklama yapan Yönetmen Onur Ünlü, Dink'in faillerinin adalet önüne çıkarılması için 7 yıldır ettikleri mücadele sonucunda az da olsa bir yol alındığının ifade etti. Dava kapsamında 24 kamu görevlisinden sadece 8 kamu görevlisine dava açıldığına işaret eden Ünlü, "Yargılanması istenen bu kişilerin faillerin sadece bir kısmı olduğunu, AKP Hükümeti'nde o dönemde bakanlık yapan ancak hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya çıkan isimler ve o dönem Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde yuvalanmış AKP'ye yakın polisler hakkında ise herhangi bir gelişmenin olmadığına aksine bu kişilerin dosyalarının Dink'in davasından ayrıldığını" ifade etti.
Dink'in katledilmesinde rol oynayan tüm kişilerin ve kurumların hesap vermek zorunda olduğunu vurgulayan Ünlü, Dink cinayetinin arkasındaki yapının ortaya çıkarılması ve sorumlulardan hesap soruluncaya kadar "Adalet Nöbeti"ni sürdüreceklerini kaydetti. (DİHA)

www.evrensel.net