08 Temmuz 2014 17:33

Formasyon eylemi, 1.500 kişilik kontenjan açtırdı

Pedagojik formasyon hakkı YÖK kararı ile iptal edilen İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri, rektörlük önünde eylem yaptı. Eylemden sonra öğrenci temsilcileri ile görüşen Rektör Yunus Söylet, 1.500 kontenjan açılacağını söyledi.

Formasyon eylemi, 1.500 kişilik kontenjan açtırdı

Paylaş

Pedagojik formasyon hakkı iptal edilen İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) öğrencileri, üniversite rektörlüğü önünde düzenledikleri basın açıklaması ile kararı protesto etti. Ellerinde "Emek bizim, formasyon bizim", "Formasyon hakkımız engellenemez", "Kazanılmış hak formasyon" yazılı dövizleri taşıyan öğrenciler, İstanbul Üniversitesi Esnaf Hastanesi önünde toplandı. "Formasyon hakkımız engellenemez" sloganı atan öğrenciler adına basına açıklamayı İÜ Coğrafya Bölümü öğrencisi Seyhan Karakoç okudu. İstanbul Üniversitesi'nin dünyanın önemli üniversitelerinden biri olduğunu bilerek ve formasyon eğitimini alacaklarını bilerek bu üniversiteyi tercih ettiklerini söyleyen Karakoç, 2011'de Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından pedagojik formasyon hakkı iptal edilince binlerce öğrencinin mağdur edildiğini söyledi.

2014 yılında ise YÖK tarafından pedagojik formasyon kararlarında sürekli değişiklik yaşandığını belirten Karakoç, ilk olarak ALEC ve ortalama notlarına göre formasyon hakkı verileceğini belirtilirken, bir sonraki açıklamada ALES şartı kaldırılarak mezun durumundaki öğrencilerin hepsine kontenjan sınırlaması olmadan sertifika programının verileceğinin belirtildiğini söyledi.

Ancak sonraki açıklamada kontenjan sınırlaması getirildiği ifade eden Karakoç, "Binlerce öğrenci bu açıklamanın ardından mağdur edildi. Açıklandığı gibi YÖK'ün sürekli karar değiştirmesi geleceğimizle oynamaktır. Oyuncak haline getirilen geleceğimizle oynamalarına karşı çıkmaktayız" dedi. YÖK'ün aldığı bu karara eylemler ve sosyal medya üzerinden tepki göstereceklerini söyleyen Karakoç, üniversitenin rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet'in öğrencilerin haklı olduğunu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile kabul ettiğini söyledi. Karakoç son olarak şunları söyledi: "Bu haksız ortamda en temel hakkımız kontenjan sınırlamasının kaldırılmasıdır. Üniversitemizde formasyon vermeye uygun altyapı vardır."

Karakoç'un açıklamasının ardından bir grup öğrenci, Rektör Söylet ile görüşmek üzere rektörlük binasına girdi. Yapılan görüşmenin ardından tekrar açıklama yapan öğrenciler, Rektör Söylet'in, formasyon eğitimi için üniversitede bin 500 kontenjan açılacağını söylediğini aktardı. Bu haberi alan öğrenciler kararı alkışlarla karşılayarak eylemlerini noktaladı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Dolmuş şoförleri: Oyuna geldik, saldırdık, özür dileriz

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa