11 Mayıs 2014 06:00

‘Şiddet bahane, yandaş bankaya para aktarılacaktı’

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Eski Disiplin Kurulu Üyesi ve Spor Hukukçusu Av. Remzi Kazmaz, spor müsabakalarındaki şiddeti önlemek bahanesiyle hayata geçirilmeye çalışılan e-bilet ve Passolig uygulamasıyla aslında yandaş bir bankaya para aktarılmasının hedeflendiğini söyledi.

Paylaş

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Eski Disiplin Kurulu Üyesi ve Spor Hukukçusu Av. Remzi Kazmaz, spor müsabakalarındaki şiddeti önlemek bahanesiyle hayata geçirilmeye çalışılan e-bilet ve Passolig uygulamasıyla aslında yandaş bir bankaya para aktarılmasının hedeflendiğini söyledi

HER BİLETTE 2 TL O BANKAYA GİDİYOR

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi’nin Passolig uygulamasını durdurmasıyla ilgili Bodrum’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Av. Remzi Kazmaz, TFF’nin geçen ihalede topu ısrarla taca attığını, Kulüpler Birliğinin de bu duruma seyirci kaldığını söyledi. Böylece e-bilet ve Passolig uygulamasından kârlı çıkan tek kuruluşun Aktif Bank olduğunu belirten Av. Kazmaz, “Yani turnikeden geçen her biletli kişinin ödeyeceği paranın 2 lirası bu bankaya gidecek. Pekala neden bu banka spora hiçbir hizmet yapmaksızın her biletten 2 lirayı kendi bünyesine almaktadır? Türkiye’de oynanan tüm maçların haftalık seyirci toplamı milyonları aşıyor. Seyirci sayısını 2 lira ile çarparsak milyonlarca dolarlık hasılat sporla hiç alakası olmayan ve yeni kurulan bankanın kasasına gitmesi düşündürücü değil midir?”

TFF VE KULÜPLER BİRLİĞİ ŞİRKET KURSUN

Kulüpler Birliği ile TFF’yi bu ihale oyununa gelmemeye çağıran Kazmaz, “Derhal kendi bünyelerinde şirket kurarak yandaş bankaya giden paranın kendi şirket havuzunda birikip kulüplere eşit dağıtılması hem adilanedir hem de ihtiyaçtır. Top TFF ve Kulüpler Birliğindedir” dedi.

“Yanlış hesap Bağdat’tan döner” diyen Av. Kazmaz, tüketici mahkemesinin, ‘tüketici kitlesinin mağduriyetine sebep olmamak için’ Passolig uygulamasını durdurmasıyla ilgili süreci şöyle değerlendirdi:

‘RANT İÇİN İNSAN HAKLARI ISKALANMASIN’

“Alınan bu karar, sporseverler, aynı zamanda tüketiciler adına sevindiricidir. Bir spor hukukçusu olarak daha e-bilet ve Passolig uygulaması başlamadan yaptığımız uyarıların hukuk cephesinde ve taraftar camiasında karşılık bulması bizleri ayrıca sevindirmiştir.

E-bilet uygulamasıyla elde edilecek olan 10 milyon kişiye ait verilerin ticari amaçlar için kullanılacağını, taraftarların bilgilerinin ticari şirketlere satılacağını,

Tüm ülkedeki futbolseverleri fişlemek ve baskı altına almak için yapılan bu yasanın hem insan hak ve özgürlüklerine hem de Anayasa’ya aykırı olduğunu,

Uygulamanın ölü doğduğunu, devlet kurumu ile adalet duygusuna zarar vereceğini, toplumun da bu tür yasalara uymayacağını, zorluklar çıkaracağını söylemiş:

Tüketici sıfatıyla her taraftarın ayrı ayrı dava açabileceğini ifade etmiş bu konuda her türlü hukuki yardıma hazır olduğumuzu duyurmuştuk.

Bu çağrılarımız tribünlerde ve hukuk cephesinde karşılık buldu. Taraftar Hakları Dayanışma Derneği açtığı davayı kazandı. Karara itiraz edilse bile nihai kararın da bu yönde çıkacağına eminim.

Bu olay karşısında mahkemenin duruşu da önemlidir. Birlerce dava açılmadan, mağduriyetler yaşanmadan uygulamayı iptal etmiştir. Siyasilerin yapamadığını, göremediğini mahkeme görmüştür.”

Av. Remzi Kazmaz, gerek siyasilerin, gerekse projeden rant elde edecek kuruluşların bundan sonraki girişimlerinde insan haklarını ıskalamamaları gerektiğini sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABER

Roma’da kanlı kupa finali

SONRAKİ HABER

Aliağa Belediyesi’nde 179 işçinin işine son verilmesine tepkiler sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa