26 Nisan 2014 06:00

Yeni keşfedilen yunusun türü tehlikede

Brezilya’da yerel bir efsaneye göre, eğer birisi nehir yunuslarından birini öldürürse o kişiye kötü şans getirir.

Paylaş

Brezilya’da yerel bir efsaneye göre, eğer birisi nehir yunuslarından birini öldürürse o kişiye kötü şans getirir.

Bu tür efsaneler, deniz canlılarının yaşamlarını güvenceye almak için çokça üretilir. Genellikle pembe ve gri renkte olan nehir yunusları son zamanlarda soylarının tükenmesiyle karşı karşıyalar. Kontrolsüz avlanmanın verdiği zararla birlikte nehre kurulan hidroelektirik santraller de yunuslara ciddi zararlar veriyor.

Tüm bu olumsuzlukların yanında, geçtiğimiz günlerde Brezilya’daki Amazon Nehri’nde yeni yunus türü keşfedildi. Yeni bulunan türe nehre ithafen Araguaia adı verildi.
Uzmanlar, Araguaia’nın diğer Güney Amerika nehir yunuslarından iki milyon yıl önce ayrıldığını söylediler.

5. NEHİR YUNUSU

Uluslararası Doğadaki Türleri Koruma Birliğine (IUCN) göre bu son keşfedilen Araguaia türüne kadar dünyada dört adet nehir yunusu türü biliniyordu ve bunlardan üçünün nesli tükenmek üzereydi.

Dünyanın en çok tanınan nehir yunusu türü, 2006 yılı civarında yok olduğu düşünülen Yangtze (Uzun Nehir) yunusuydu. Güney Amerika’da pembe yunus ya da boto adlarıyla da bilinen Amazon nehir yunusu ise, nehirde yaşayan tüm hayvan türlerinin en zekisi olarak biliniyor. Yeni keşfedilen yunusun Amazon yunusuyla akraba olduğu ancak türlerin iki milyon yılı aşkın bir süre önce ayrıldıkları düşünülüyor.

Uzmanlar, iki türün diş sayısının farklı olduğunu ve Araguaia’nın muhtemelen biraz daha küçük olduğunu düşünüyorlar. Fakat farklılıkların net olarak ortaya çıkması için genetik bir inceleme gerekiyor.

Uzmanlar yeni keşfettikleri türün geleceğinden ise endişeli. Genetik çeşitliliğin çok dar olması, ayrıca nehir çevresindeki insan yerleşimleri ve kontrolsüz avlanmanın yeni türe zarar verebileceğini düşünüyorlar. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

\'Schumacher uyandı ve karısını tanıdı\' iddiası

SONRAKİ HABER

Rabia Naz Komisyonu ilk toplantısını yaptı

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa