10 Nisan 2014 15:17

'Nuh filmi Kuran'a uymuyor' diye mahkemeye başvurdu

'Nuh: Büyük Tufan' filminin senaristin kurgusu olduğu ve Kuran-ı Kerim'de bahsedilen Hz. Nuh ile alakası olmadığına ilişkin bir uyarı metni yayımlanması talebi reddedilen Avukat Yusuf Erikel, üst mahkemeye başvurdu.

Paylaş

"Nuh: Büyük Tufan" filminin senaristin kurgusu olduğu ve Kuran-ı Kerim'de bahsedilen Hz. Nuh ile alakası olmadığına ilişkin bir uyarı metni yayımlanması talebi reddedilen Avukat Yusuf Erikel, üst mahkemeye başvurdu.

Başrollerini Russell Crowe ve Emma Watson'ın paylaştığı "Nuh: Büyük Tufan" isimli filminin Hz. Nuh Peygamber'e hakaret içerdiği, senaryo ve kurgunun Kuran'ı Kerim'le bir ilgisi olmadığını savunan avukat Yusuf Erikel, filmin gösteriminden önce "Saygıdeğer izleyiciler, seyretmekte olduğunuz bu film, tamamıyla filmin senaristinin kendi kurgusu olup, bu filmdeki Hz. Nuh karakterinin ve anlatılan olayların İslam inancıyla, Kuran-ı Kerim'de bahsedilen Büyük Peygamber Hz. Nuh ile alakası yoktur. Hz. Nuh, Kuran'da övülen büyük bir peygamber olup, İslam inancına göre peygamberler günah işlemekten münezzehtir. Saygılarımızla siz sayın izleyicilere duyurulur" şeklinde bir mesajın yayınlanması yönünde bir ihtiyadi tedbir uygulanmasını istedi.

İstanbul 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, ihtiyati tedbirin ancak uyuşmazlık söz konusu olduğunda verilebileceğinin ancak ortada herhangi bir uyuşmazlık olmadığı gerekçesiyle talebi reddetti. Talebi reddedilen Avukat Erikel, bunun üzerine nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne itirazda bulundu.

AVUKATTAN AÇIKLAMA
Ergenekon davası kapsamında yargılanan ve 8 yıl 9 ay hapis cezası alan avukat Yusuf Erikel, itirazıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Talebimiz İstanbul 10. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından hukuk, evrensel değerler ve Türk milletinin manevi hissiyatı hiçe sayılarak reddedilmiştir. Biz Ergenekon davalarında Türk ceza yargılama sisteminin iflas ettiğini biliyorduk. Bu davada da öğrendik ki hukuk davalarında da sistem çökmüş vaziyettedir. İnşallah bu böyle değildir inancıyla üst mahkemeye itirazımızı yapıyoruz. Sayın Başbakan nasıl Anayasa Mahkemesi'nin kararına saygı duymadığını ifade ediyorsa, biz de bu karara asla saygı duymuyoruz" dedi. (DHA)

FİLM HAKKINDA BİLGİ VE FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

ÖNCEKİ HABER

AKP\'de \'paralel ihraç\'

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa