26 Mart 2014 23:26

Gelecek güzel günler için

Haziran ayından günümüze gelen süreçte birçok lise ve üniversite direnişe destek vermiş, okul boykotları gerçekleşmiştir. Yapılan tüm eylemlerde gençlik ön safta yer almıştır. Daha çok da emekçi çocukları alanlara çıkmıştır. Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi ‘üç-beş ağaç meselesi’nden çok daha öteye gitmiştir

Paylaş

Fırat ALTUN
İstanbul Anadolu Lisesi


Gezi süreci halkın kendi iradesi ile başlattığı bir ayaklanmadır. Gezi süreci ‘örgütsüzlüğü örgütlemiştir.’ Bireysel katılan insanlar örgütleri tanıyıp apolitik evreden politik evreye doğru evrildi.

Haziran ayından günümüze gelen süreçte birçok lise ve üniversite direnişe destek vermiş, okul boykotları gerçekleşmiştir. Yapılan tüm eylemlerde gençlik ön safta yer almıştır. Daha çok da emekçi çocukları alanlara çıkmıştır. Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi ‘üç-beş ağaç meselesi’nden çok daha öteye gitmiştir.

İstanbul Anadolu Lisesi Gezi süreci ile bir uğraş içine girmiştir. Gezi sürecinde okulun büyük bir bölümü Gezi Parkı’na gitti.

Berkin’in ölümünün ardından sosyal medya üzerinden örgütlenip bir araya gelen kitle, ‘siyah kıyafetler’ ile okula giriş yapıp ilk teneffüs okul bahçesinde oturma eylemi düzenledi. Sonrasında Kadıköy’deki liseler saat 10:30’da İstanbul Anadolu Lisesi önüne geldiler. İstanbul Anadolu Lisesi öğrencileri olarak okuldan çıkmak istediğimizde okul idaresinin tepkisiyle karşılaştık ve bizim okuldan çıkamayacağımızı söylediler. Dışarıya çıkamayan öğrenciler idareye tepkisini gösterdikten sonra okul duvarlarının üstünde bulunan ‘jiletli teller’den atlayıp Berkin’in yanına doğru yola çıktık.

İnsanlar artık belli bir politik evreye ulaştı. Okulun bu yapıdaki eylemleri devam edecek. Biz İstanbul Anadolu Lisesi olarak kendi taleplerimizi savunmaya devam edeceğiz. Geleceğimiz ellerimizde gelecek güzel günler bizleri bekliyor. Gençlik gücünü bir kez daha göstermiştir.

ÖNCEKİ HABER

İzmir Emniyeti\'nde deprem

SONRAKİ HABER

Açlık grevindeki tutukluların anneleri Adalet Bakanı’na fax çekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa