11 Mart 2014 07:47

Berkin Elvan'ı kaybettik

Gezi direnişi sırasında, Okmeydanı'ndaki evinden ekmek almak için dışarı çıktığı sırada, polisin attığı gaz bombası fişeğinin başına isabet etmesiyle ağır yaralanan ve 269 gündür yoğun bakımda tedavi gören 15 yaşındaki Berkin Elvan bu sabah saat 07.00'de yaşamını yitirdi.

Berkin Elvan\'ı kaybettik
Paylaş

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz bombasıyla başından vurulması sonucu komaya giren ve 269 gündür yaşam mücadelesi veren 15 yaşındaki Berkin Elvan yaşamını yitirdi.

Berkin Elvan, 16 Haziran 2013'te Okmeydanı'ndaki evinden ekmek almak için dışarı çıktığı sırada, polisin attığı gaz bombası fişeğinin başına isabet etmesiyle ağır yaralanmıştı. O tarihten bu yana, 269 gündür yoğun bakımda tedavi gören Elvan bu sabah saat 07.00'de yaşamını yitirdi.

45 kilodan 16 kiloya kadar düşen Elvan, tedavi gördüğü SSK Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 6 Martta epilepsi krizi geçirmiş, 7 Martta ise kalbi durmuştu. Elvan'ın kalbi tıbbi müdahaleyle makineye bağlı olarak çalıştırılmıştı.

Tedavisi boyunca Türkiye halklarının üzerine titrediği, tüm ülkenin kardeşi haline gelen Berkin Elvan'ın ölüm haberini ailesi Twitter'dan şu mesajla duyurdu: "Halkımıza : Saat 07.00 Berkin Elvan'ı evladımızı kaybettik. Başımız sağolsun."

Berkin Elvan için yarın saat 12.00'da Okmeydanı Cemevi'nde dini tören yapılacak. 15.00'te ise Şişli Meydandan Feriköy Mezarlığı'na yürünecek.

OKMEYDANI HASTANESİ ÖNÜNDE TOPLANILIYOR

Ölüm haberi sonrası Okmeydanı Hastanesi önünde toplanılmaya başlandı. Hastane önünden 09.00'da Hayat TV'ye bağlanan Burak Karakurt, "Okmeydanı'nda güne 'Berkin Elvan ölümsüzdür' sloganlarıyla başladık. Mahalleden hastaneye doğru ufak gruplar halinde gelişler başladı. Burası giderek kalabalıklaşıyor. Berkin'in liseden arkadaşları da yolu keserek sloganlarla hastaneye geliyor" dedi.

'BENİM OĞLUMU ALLAH ALMADI, RECEP TAYYİP ERDOĞAN ALDI'

Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, hastane önünde yaptığı açıklamada "Benim oğlumu Allah almadı. Benim oğlumu Recep Tayyip Erdoğan aldı" dedi. Polis, hastane önünde bekleyenlere gaz bombasıyla saldırdı. Ramazan Apaydın adlı bir kişi başından yaralandı. Apaydın'ın bilinci kapalı.

İzmir Karataş Lisesi'nde öğrenciler, Berkin Elvan için ders boykotuna başladı.

POLİSLER YA UNUTMUŞ YA GAZ KULLANMAMIŞ!

Berkin Elvan'ın yaralandığı tarih olan 16 Haziran 2013'te Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Salonu önünde görev yapan 7 polis, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen'in, HSYK'nın 16 Ocak'taki kararnamesiyle Büyükçekmece Savcılığı'na atanmasının ardından görevlendirilen Cumhuriyet Savcısı Abdullah Yıldırım'a ifade vermişti.

Polislerin tamamı iddiaları "Hatırlamıyorum, gaz kullanmadım, kalkan tuttum" gibi ifadelerle reddetmişti.

ERDOĞAN: EMRİ BEN VERDİM, POLİS DESTAN YAZDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi direnişi sırasındaki polis saldırılarına ilişkin "Şimdi soruyorlar 'Polise talimatı kim verdi?' diye. Polise talimatı ben verdim. İşgal kuvvetlerini mi izleyecektik" demiş, "Polisimiz demokrasi testinden başarıyla geçmiştir. Adeta bir kahramanlık destanı yazmıştır" ifadesini kullanmıştı.

VALİ MUTLU TWEET ATTI

Berkin Elvan'ın ölümü sonrası "Hayata tutunmak için uzun süre mücadele eden Berkin ELVAN'ı kaybettik. Allah'tan rahmet, muhterem ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim" tweeti atan Vali Hüseyin Avni Mutlu'ya ise Twitter'da büyük tepki var.

EMEP: BERKİN'İ ÖLDÜRENLER HESAP VERSİN
Emek Partisi (EMEP), Berkin Elvan'ın ölümü üzerine bir mesaj yayınladı. "Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım dan sonra, aylardır yüreklerimizde yaşatmaya çalıştığımız güzel çocuğu da kaybettik" denilen açıklamada,  "Kendi çocuklarının pisliklerini örtmek için bin dereden su getirip, mahkemeye ifadeye bile göndermeyenler, verdikleri emirlerle bizim çocuklarımızı üçer, beşer öldürüyorlar. “Polise emri ben verdim” “Polisimiz kahramanlık destanı yazdı” diye böbürlenen bir Başbakanın, kendi çocuklarıyla evindeki milyon dolarları sıfırlamak için çırpındığı günlerde, polis kurşununa hedef olan Berkin Elvan ölümle pençeleşiyordu. 
O, Gezi Direnişi ailesinin en küçüğüydü. O, yiğit gençlerin kardeşi olarak, küçük bedeniyle, halklarımızın sevgisi ve desteğiyle 269 gün direndi, ancak kurtaramadık." ifadelerine yer verildi.
Açıklama şöyle devam etti:
"Acımız büyük, öfkemiz  sınırsız.
Büyüyen öfkemiz, evden, bakkaldan ekmek almak üzere çıkan 14 yaşındaki çocukları katleden düzeninedir.
Öfkemiz, “polise emri ben verdim” diyenlere...
Öfkemiz, yedi gencimizi katleden polisler için ”polisimiz kahramanlık destanı yazdı” diyenler ve onların kirli zihniyetinedir.
Öfkemiz baskı ve sömürü sistemine...
Öfkemiz, Berkin Elvan’ı katledenlere; Urla’da, Aksaray’da, Fethiye’de, Ordu’da HDP’li gençlere saldıran ırkçı, faşist güçlere ve onları fişekleyip, destekleyenlere...
Öfkemiz; gelecek güzel günler için mücadele edenlere tahammül göstermeyen, gençlerimizi ve çocuklarımız katleden düzene, kahrolası sistemedir.
Türkiye halklarına, işçi sınıfımıza ve tüm emekçilere çağrımız, baskı ve sömürü saltanatına son vermek üzere birleşmek, örgütlenmek ve ileri atılmaktır.
Birleşmeli, örgütlenmeli ve hesap sormalıyız.
Gezi Direnişindeki milyonlar olarak birleşmeli ve Berkin Elvan’ın Cenaze Töreninde bunu göstermeliyiz."
Açıklamada, "EMEP İstanbul İl Örgütü olarak Çarşamba Günü Saat: 11:00'da Okmeydanı'ndaki İlçe Örgütü önünde toplanarak Berkin Elvan’ı karanfiller ile uğurlayacağız" denildi.
 

BERKİN İÇİN...

Ferhat Encü: Rahat uyu güzel çocuk Roboski çocuklar seni bekliyor...

maderşahi: İşe gitmeyin, okula gitmeyin. Okmeydanına gelin

HDP Eş GEnel Başkanı Sebahat Tuncel: Söz anlamsız kalır bazen

Avukat Efkan Bolaç: Kimse katilin eşgalini sormasın. Katili devlettir.

Evrim Güvenç: Uyandığım, #BerkinElvan'ın ölümüne uyandırıldığım güne lanet olsun. Bunun hesabını soramayacak olan bu adalet bu sistem yerin dibine batsın!

Gani Müjde: Düşlerinde özgür dünya...

Ayla Akat: Güle güle çocuk!Enes oldun bu gün yüreğimizde;Mehmet gibi kundakta kaldın,Uğur gibi 13 kurşunla,Ceylan gibi yüzüstü yatarken...

Yekta Kopan: Elinizdeki kanı silemeyeceksiniz. Katilsiniz.

Süleyman Noyan: Çocuk ta olsa gereğini yaptı kahraman polisimiz! Bir ikramiye de bunun için dağıtılmalı.

Kaan Akyüz: Ne gemiciği ne motoru vardı.Bir canı vardı onu da aldınız. Hangi kitapta yazıyor yaptığınız ? Hangi vicdana sığıyor? 

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan: Berkin Elvan bu kaçıncı çocuk ölümü devlet fişeklerinde; elbet paslı vicdanlarınıza yumruklar inecek, uykularınız bölünecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu: Gezi’de güvenlik güçlerine ‘şiddetle’ destan yazdıranlar Berkin’in de faili. Bazı oğullar halkın pahasına rağmen yaşatılırken, halkın oğulları ‘destan yazdırılarak’ öldürülüyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran:
Berkin Elvan da artık gökyüzünde. O artık gelecek nesillerin yıldızı olacak. Rahat uyu Berkin. Ailesine sevenlerine sabır diliyorum.”
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: “Bu ülkede çocuklarının yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında göz altına alındığını televizyondan öğrenen babalar var. 14 yaşındaki oğlunu ekmek almaya gönderip 16 kilo cansız vücudunu teslim alan babalar var. Talimatı ben verdim diyenler yazıklar olsun size.

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz: Artık ağıtlarda yaşayacaksın. Nemrutlar unutulacak. Sonsuza kadar dilden dile anlatılacaksın çocuk. Işıklar içinde uyu. Çocuktu. Oyun oynayacak yaşta toprağa verdik onu. Artık ağıtlarda yaşayacak. Nemrutlar. Arkanızda bıraktığınız acılar bizim onurumuzdur. Bir gün bunların hepsi bitecek. Neler neler bitmedi ki. Sonra ne adınız kalacak ne de şanınız.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş: İstanbul’da Gezi olayları sırasında yaralanan Berkin Elvan’ı kaybettik. Ben ailesine sabır ve baş sağlığı diliyorum. Ötekileştirme son bulmalı. Ekmek almaya giderken gaz kapsülü ile yaralanan masum evladımızın ölümünü hiçbir vicdan kabul edemez.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: Berkin Elvan’ın katili bu memleketin yüzde 51’inden öldüresiye nefret edenlerdir. Ali İsmail’in, Ethem’in katili ile Berkin’in katili aynıdır.”

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün: Berkin 270 gün direndi ve az evvel Kırkların Katarı’na yürüdü, cinayetin sorumlusu ‘Polis destan yazdı’ diyen faşist Tayyip Erdoğan’dır. Berkin, seni başındaki yaralarından öpüyoruz son kez ve söz veriyoruz: Kanın Okmeydanı’nda yerde kalmayacak, hesap sorulacak. Diktatör Tayyip, AKP çeteleri ve Gezi’de gencecik evlatlarımıza kıyan katil polisler mutlaka yargılanacak. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sorumlular görevden alınsın

SONRAKİ HABER

Türkiye, Berkin Elvan için ayakta

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...