02 Mart 2014 12:46

Yalnızlığın içindeki arayış aşktır, aşkın içindeki arayış ise yalnızlık!

“Happy Happy Together”, iki adamın bir aşkın içinde var olma hikayesi ile o hikayenin sonunun nasıl yazılacağı mücadelesi.

Paylaş

Hazırlayan: Sahra ALKAN

“Kolların ne kadar dolanırlarsa dolasınlar,boşluktan başka bir şeye sarılamayacaklar.” Marcel Proust

“Happy Happy Together”,  iki adamın bir aşkın içinde var olma hikayesi ile o hikayenin sonunun  nasıl yazılacağı mücadelesi.
Birbirlerine kulaklarından halka ile bağlanmış iki adamın tekrar yalnız olma, özgür olma ve kendi olma çabaları üzerine var olan bir fiziksel tiyatro. Oyun, aşkın beraberinde bağımlılık ve monotonluğun ilişkinin içine sinme halini en çarpıcı şekilde iletmiş seyirciye. İlişkiler birer hapishane, eşler ise birer tutsak haline geldiğinde yola devam edilebilir mi? Oyun tam burada asıl sorusunu soruyor: “Kurulan her ilişki bir şekilde bitiyorsa neden sürdürürüz…ve insan, nasıl ayrılır?”
“Happy Happy Together”  İlyas Odman’ın Çağlar Yiğitoğulları’yla birlikte ürettiği ve 2012 yılında Avrupa Dans Ağı AEROWAVES tarafından 413 iş arasından “Sezonun en iyi 20 prodüksiyonu” listesine seçilen “Glasstepsss” adlı, bir başkası ile ilişki kurmak; bir olmak için sahip olduğumuz derin kişisel tutku ve düştüğümüz arayış hakkındaki düetin devamı sayılabilir.  
Oyunun bu sezonun ilk temsilini homofobi cinayetlerine, sokak köşelerinde katledilen eşcinsellere, gay namus cinayeti kurbanı Ahmet Yıldız’a adayan dev yürekli iki adamın performansları büyüleyici. Serra Kefeli’nin her ayrıntısı üzerine düşünülmüş kostümleri,  Alev Topal ve Yüksel Aymaz’ın oyuna farklı bir boyut kazandıran ışık rejisi, Burcu Barakacı’nın Dramaturjik desteği ile oyun bu sezonun en iddialı işi olmuş.
Bu ay kendinize vereceğiniz en iyi hediyelerden biri 17 Mart’ta Kumbaracı50’ de “Happy happy together” izlemek olacaktır. Brüksel dolaylarında yaşayan okurlarımız ise 10 Mart’ta Brüksel Kaaitheater WoWmen festivalinde izleyebilirler.


SATURDOX BELGESEL BULUŞMALARI
DOCUMENTARIST’in Depo İstanbul’la birlikte düzenlediği SaturDox Belgesel Buluşmaları başladı. DOCUMENTARIST’in Depo İstanbul’la birlikte düzenlediği SaturDox Belgesel Buluşmaları, 5. yılında. İki haftada bir cumartesi günleri Tütün Deposu’nda gerçekleştirilen film gösterimleri ve filmin temasına uygun söyleşilerin programı 14 Mayıs’a kadar devam ediyor.


BALKANLARDAN BU KEZ SICAK HAVA DALGASI GELİYOR
BALKANLARDAN Goran Bregoviç müziğiyle gelen gelen sıcak hava dalgası ile içimiz ısınacak! Köklerini Balkan ezgilerinden alan müziğiyle sayısız sinema ve tiyatro müziğine imza atan Goran Bregoviç, 8 Mart tarihinde, Zorlu Center PSM’de sevenleriyle buluşacak.
“The Wedding & The Funeral Band”in geleneksel perküsyonla uyumunu sahneye taşıyacağı konseriyle Bregoviç, İstanbullu hayranlarına keyifli bir müzik ziyafeti hazırlıyor.
1978 yılında Mica Milosevic’in Nije Nego filmiyle ilk film müziğini besteleyen, tiyatro ve sinema eserleri için hayranlık uyandıran müzikler yapmanın yanı sıra müzikal kariyerine 12 albüm ve binlerce kişinin izlediği pek çok konser sığdıran müzisyen Goran Bregoviç, İstanbullu hayranlarıyla bir kez daha bir araya gelecek.
Geleneksel Bulgar polifonileri taşıyan çingene orkestrası “The Wedding & The Funeral Band”in elektro gitar ve rock aksanına sahip geleneksel perküsyonla uyumlu hale geleceği konser, 8 Mart Cumartesi saat 21.00’de Zorlu Center PSM’de.


ÂLÂ PORTRELER SERGİSİ
FOTOĞRAF sanatçısı Mehmet Turgut, geliri Oyuncular Sendikası aracılığıyla sinema emekçilerine aktarılacak bir sergi hazırladı. Turgut’un; Aydın Boysan, Ara Güler, Şebnem Sönmez, Mustafa Alabora, Yetkin Dikinciler, Zeynep Oral, Rutkay Aziz, Erdal Beşikçioğlu ve Leman Sam’ı fotoğrafladığı “Âlâ Portreler” sergisi İstanbul’dan sonra Ankara’da geliyor. Sergi, 27 Şubat-4 Mart tarihleri arasında Cer Modern’de Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Mehmet Turgut’un, ilk olarak İstanbul’da açılan ve büyük ilgi gören “Âlâ Portreler” sergisinden elde edilecek gelir; Oyuncular Sendikası aracılığı ile sinema emekçilerine aktarılacak.

ÖNCEKİ HABER

Gravür ve seramikte Picasso’nun izini sürmek

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 24 Mayıs 2019 Cuma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa