Kadının toplumdaki yeri

Kadının toplumdaki yeri

Bu kadar sorunun sorumlusu kim ve biz ne yapmalıyız? Etkinliğimizde bütün bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız ve çözüm önerileri arayacağız

Zeliha BAYAZIT
Gazi Üniversitesi
Ankara


Kadınların eskiden bu yana birçok sorunu olmuştur. Günümüzde bu sorunların çözüldüğü söylense de karşılaştığımız çoğu durum bu sorunların hala aşılmadığını gösteriyor. Biz de Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Felsefe, Bilim ve Düşünce Topluluğu olarak bu sorunlara yönelik bir etkinlik yapmaya karar verdik. 8 Mart yaklaşırken üniversiteli kadınlar olarak bu sorunları konuşmanın ve çözüm yollarını tartışmanın iyi olacağını düşündük ve topluluk üyelerinden görüşlerini aldık.

Topluluk üyesi olan Şafak Yüksel, cinsiyetçiliğin kadınların en büyük sorunu olduğunu, kadın cinsiyetine yüklenen her tanımlamanın kadını tahakküm altına almaya yönelik olduğunu söyledi.

PEKİ NE YAPMALI

Sohbet ettiğimiz diğer topluluk üyesi ise Arzu Bıçak. Arzu, kadının kesinlikle ikinci planda olmadığını, kadın erkek eşitsizliğinin kişilerin zihinlerinde ve düşüncelerinde olduğunu belirtti. Arzu’ya bu sorunun nasıl çözüleceğini soruyoruz. İnsanların düşünce yapısının değişmesi gerektiğini, değişmesi durumunda kadın ile erkeğin toplumda farklı konumlarının olduğu yanılgısının ortadan kalkacağını ifade etti. Ayrıca cinsiyet ayrımının varlığını reddetmek ve toplumu eşit kişilerden meydana getirme bilincine sahip olmak bu sorunları çözecektir diye ekledi.
Tüm bu konuşmaları ele aldığımızda kadının sorunlarının bitmek tükenmek bilmediğini görüyoruz. Peki ne yapılmalı? Kime dur demeli? Bu kadar sorunun sorumlusu kim ve biz ne yapmalıyız? Etkinliğimizde bütün bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız ve çözüm önerileri arayacağız.

www.evrensel.net