Petrol-İş’te genel kurullar başladı

Petrol-İş’te genel kurullar başladı

Petrol -İş İstanbul 1 No’lu Şube Genel Kurulu, Petrol-İş’in Altunizade’de buluna genel merkez binasında yapıldı. Genel Kurula, Deriteks Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, TÜMTİS İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ersin Türkmen’in de aralarında olduğu sendikacılar katıldı.

Petrol-İş İstanbul 1 No’lu Şube Genel Kurulu, Petrol-İş’in Altunizade’de buluna genel merkez binasında yapıldı. Genel Kurula, Deriteks Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, TÜMTİS İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ersin Türkmen’in de aralarında olduğu sendikacılar katıldı. Açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Reşat Tüysüz, işçilerin tek güvencesi olan kıdem tazminatının ellerinden alınmak istendiğini dile getirdi.

İşçilerin kazanımlarının tüm dünyada saldırı altında olduğuna dikkat çeken Tüysüz, bu saldırıların başında taşeronlaşmanın ve kuralsız çalışmanın geldiğini söyledi. “Bu saldırılardan kurtulmanın yolu birleşmekten geçer” diyen Tüysüz, Türkiye’de yıllarca işçileri bölmek için Kürt sorununun kullanıldığını hatırlattı. “Farklılıklarımız bizi bölmemeli, zengiliğimiz olmalı” diyen Tüysüz, milyonlarca aç ve yoksulun olduğu dünyada, “Türkiye’de bir kavga yaşanıyor. Bizim bu kavganın neresinde olduğumuzu netleştirmemiz lazım. İşçilerin, emekçilerin kendi tavrını ortaya koyması da ancak örgütlü bir güç olduğunda olur” diye konuştu.

EMEKTEN YANA PARTİLERE OY VERİN

Divan Başkanlığına getirilen Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın AKP hükümetini eleştirdi. İşçilerin her gün farklı gündemlerle uyandığını söyleyen Öztaşkın, yolsuzluk ve rüşvek skandalıyla yargıda yaşanan tartışmalara dikkat çekti. Anayasa’da yer alan ‘hukuk devleti’ ilkesinin altının doldurulmadığını, her gün hukuk skandalları yaşandığını belirten Öztaşkın, bu hukuksuzlukların sadece siyasal alanda yaşanmadığını iş hukukunda da benzer hukuksuzlukların yaşanmaya devam ettiğini ifade etti. Birçok davayı kazanmalarına rağmen bunların uygulanmadığını hatırlatan Öztaşkın, Hükümetin uygulamalarıyla modern köleliği geliştirdiğini dile getirdi. Öztaşkın işçilere, yerel seçimlerde emekten yana partilere oy varme çağrısı da yaptı. Yapılan konuşmalarının ardından yapılan seçimlerde Ahmet Baranlı’nın listesi seçimleri kazandı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net