29 Ocak 2014 13:49

‘Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni’

Araştırmalar Almanya'da yaşayan Türkiyelilerin de Nazım Hikmet gibi düşündüğünü gösteriyor. İstatistiklere göre, Almanya’da hayatını kaybeden Türkiyelilerin çoğu Türkiye'de defnediliyor. Her yıl yaklaşık 4 bin cenaze, Türkiye'ye gönderiliyor.

‘Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni’

Paylaş

Usta Şair yıllar önce şöyle ‘Vasiyet’ etmişti: 

Yoldaşlar, nasip olmazsa görmek o günü,

ölürsem kurtuluştan önce yani,

alıp götürün

Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni.

Araştırmalar Almanya'da yaşayan Türkiyelilerin de Nazım Hikmet gibi düşündüğünü gösteriyor. İstatistiklere göre, Almanya’da hayatını kaybeden Türkiyelilerin çoğu Türkiye'de defnediliyor. Her yıl yaklaşık 4 bin cenaze Türkiye'ye gönderiliyor.

DW’in haberine göre, Almanya'nın Essen kentinde Müslümanlar için defin hizmetleri sunan Gurbet şirketi yetkilileri, Almanya'dan her sene yaklaşık 4 bin cenazenin Türkiye'ye gönderilerek defnedildiğini belirtiyor. Buna karşılık Araplar, Boşnaklar ve Türkiyeliler olmak üzere Almanya'da defnedilen Müslümanların sayısı yılda 500'ü geçmiyor.

50 yıldır Almanya'da yaşayan Rıdvan Ever, "Eğer mümkünse vatanım Türkiye'de defnedilmek istiyorum. Ama aslında Almanya'da güvenilir mezarlıklar olsa belki burada da gömülmek isterdim. Ama burada Türkiye'deki gibi defnedileceğimi sanmıyorum. Bizde cenazeler sadece kefenle gömülür" diyor.

Ever, Almanya'da defnedilmekten yana değil. Ever'in bu kararı vermesindeki en etkili faktör Almanya'da farklı defin kurallarının olması. Buna göre, Almanya'da cenazelerin yalnızca tabutla defnedilmesine izin veriliyor. İslam' a göre ise ölülerin kefen içerisinde, yan yatırılarak yüzleri kıbleye doğru defnedilmesi gerekiyor.

Pek çok Alman mezarlığında da İslami kurallara göre defin işlemlerine izin veriliyor. Bir lojistik firmasında çalışan Ever'in anne ve babası da memleketleri Yalova'da defnedilmeyi tercih etmiş. Almanya'daki mezarların 20 yıl sonra üzerine yeni defin işlemlerinin yapılabiliyor olması, Ever'in ailesi gibi birçok kişinin Türkiye'de defnedilmek istemelerinin bir diğer sebebi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Boşanmak isteyen kadına saldırı

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa