Mısır\

Mısır'da başkanlık seçimi erkene alınacak

Mısır’da Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, “yol haritası”nda değişikliğe gidileceğini belirtti. Mansur, cumhurbaşkanlığı seçiminin parlamento seçiminden önce yapılacağını açıkladı.

Mısır’da Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, “yol haritası”nda değişikliğe gidileceğini belirtti. Mansur, cumhurbaşkanlığı seçiminin parlamento seçiminden önce yapılacağını açıkladı.

Mansur, televizyonda yayımlanan “Ulusa sesleniş” konuşmasında “Siyasi güçlerin çoğunluğu öncelikle cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasını istiyor. Ben de onların taleplerine uyarak yol haritasında bir değişikliğe gitme kararı aldım” dedi. Mansur, seçime yönelik herhangi bir tarih belirtmedi.

3 Temmuz 2013’te Muhammed Mursi’ye yönelik darbenin mimarı General Abdülfettah el Sisi’nin başkan adayı olması bekleniyor. Anayasa referandumu sonrası, Sisi’nin seçimlere katılma ihtimalinin arttığı vurgulanmıştı.

Mansur açıklamasında, “terörle mücadele” için önlemlerin artırılacağını vurguladı.

25 Ocak’ta devrimin üçüncü yılını geride bırakan Mısır’da, bir tarafta kutlama bir tarafta çatışma vardı. Hükümet, Cumartesi günkü olaylarda 49 kişinin öldüğünü, 1079 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Pazar günü ise Sina yarımadasındaki silahlı saldırıda 4 asker yaşamını yitirdi. Saldırının el Kaide bağlantılı Ensar Beyt el Mukaddes örgütünce gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.


MISIRLI DİPLOMATLAR SERBEST

Libya’nın Trablus kentinde kaçırılan 5 Mısırlı diplomat ve elçilik çalışanı, rehine takası sonrası serbest bırakıldı. Mısırlı diplomatları kaçıran ve kendilerine “Libyalı devrimciler” diyen grup, Muammer Kaddafi’nin devrilmesi sürecinde öne çıkan Komutan Sabaann Hadia’nın serbest bırakılmasını talep etmişti. Hadia, Kaddafi’nin devrilmesi sonrası silah bırakmayı reddetmiş ve yeni hükümeti de tanımamıştı. Hadia’nın serbest kalması sonrası Mısırlı diplomatların da serbest bırakıldığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net