20 Ocak 2014 14:24

Friv oyunları ve Pepee boyama

Oyun klavye tuşlarından ziyade fare ile oynanmaktadır. Fare ile istenilen renklere tıklanıp boyanmak istenen yere gelerek boyanır. Amaç oyun kahramanını farklı ya da aynı renklerle oynanmaktır. Oyun bu şekilde oynanmaktadır peki çocuklarımıza kazandırdıkları nelerdir? İlk olarak eğitim hayatının başlangıcı olan anaokuluna daha adımını atmadan renkleri öğrenmiş olacaktır

Friv oyunları ve Pepee boyama
Paylaş

Bin dokuz yüzlü yılların çocukları renklerle tanışmak için kitapçı kitapçı dolaşıp boyama kitapları almak zorundaydı. İki binli yıllarda ise bu iş çok daha elektronik ortamlara taşınarak boyama kitapları yerine boyama oyunları aldı. Boyama oyunlarının daha ilgi çekici olması için daha çok çocukların izledikleri çizgi film kahramanlarından yararlandılar. Friv oyunları bunlardan bir tanesidir. Oyunu oynamak için çocuklarınızın yapması gereken çok fazla bir şey yok ilk olarak bilgisayarı açıp arama motoruna oyunun ismini yazarak bekleyip ekran geldiğinde ise aşla tuşuna basmak yeterlidir.

Oyun klavye tuşlarından ziyade fare ile oynanmaktadır. Fare ile istenilen renklere tıklanıp boyanmak istenen yere gelerek boyanır. Amaç oyun kahramanını farklı ya da aynı renklerle oynanmaktır. Oyun bu şekilde oynanmaktadır peki çocuklarımıza kazandırdıkları nelerdir? İlk olarak eğitim hayatının başlangıcı olan anaokuluna daha adımını atmadan renkleri öğrenmiş olacaktır. Bu onun hem özgüvenini geliştirecektir. Hem de diğer öğrenmeleri için bir zemin oluşturacaktır. Oluşan zemine üzerine yeni bilgiler koymak tabiî ki çok daha kolay olacaktır. Bunun dışında renk uyumunu yakalamak için uğraşan çocuğunuz ahengin nasıl sağlandığını öğrenerek iş hayatına girişte gerekli olan fiziki görünüş için bir başlangıç oluşturacaktır.

Bunun dışında çocuğunuzun çalışmaktan geri kalan vakitlerini boş yere geçirmemesini hatta geleceği için faydalı geçirmesini sağlayacaktır. Oyunu çocukların dışında ebeveynlerde oynayabilir. Pepee boyama Ebeveynlere de faydası iş hayatından yorgun çıkmış bir bireyin çok çalışmakta olan sağ beyin lobunu dinlenmeye alarak sol lobunu çalıştırmasını sağlayacaktır. Farklı alternatifler geliştirmeyi de sağlayan oyun bütün bireylerin çağın bunalımı olan bir soruna birden fazla alternatif bulma noktasında yardımcı olacaktır. Bu yardımcı olma genel olarak baktığımızda sadece bireye değil bir bireyin vatana faydalı hale getirilmiş olmasından dolayı ülkeye de faydalı olacaktır. Oyunun faydaları göz önüne alınmış olmalı ki farklı türleri de üretilmeye başlanmıştır. Diğer türleri de oyunla benzerlik gösterse de farklılıkları da mevcuttur. Bu farklılıklar oyunun içerisine konulan oyun karakterine ek canlılar örneğin bebe gibi bunun dışında ana renkleri öğrenmiş olan çocuğa ara renkleri de öğretmek istenmesi amacıyla ara renklerin hatta bunları tonlarının eklenmesi gibi farklılıklar içermektedir. Boyama işlemi tamamlandığında ekrandan gelen alkış sesleri çocuğunuzun başarmışlık duygusunu destekleyecektir. Bu çocukta ben de bir işi kendim başarabilirimi geliştirecektir ki bu bir insanın kendini anlamasını hatta tek birey olduğunu anlaması konusunda üzerinde durulması gereken büyük bir noktadır. 

FRİV OYUNU OYNAMAK İÇİN TIKLAYIN

Çünkü neyi başarabileceğini anlayan birey hayatta hangi yola adım atması gerektiğini bilir neyi yapamayacağını bilir ve o yola adım atmaz sonunda mutsuz bir birey olmadan hayatını idame ettirir. Sonuç olarak sadece gelişmiş ülkelerin bulunmadığı bizim ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin bulunduğu bir dünyada gelişmekte olmayı devam ettirip gelişmiş ülke olabilmek için kendini bilen bireyler yetiştirmeliyiz. Kendini bilen birey yetiştirmenin tohumları ise ta çocuklukta atılmalıdır ki bu bir alışkanlık olsun. Hayat felsefesi haline gelebilsin. Sonuç olarak oyunlar sadece boş vakitlerimizi geçirmek şeklinde anlaşılmamalıdır. Tabi bunun için tercihlerimizi doğru oyunlardan yana kullanarak bunu sağlamalıyız. Oyunlar bugün anı değerlendirmek gibi gözükse de ileride bize getireceklerine baktığımızda anı değerlendirmekten çok daha fazladır. Bu yüzden hem kendimizin hem de çocuklarımızın boş vakitlerimizi değerlendirirken çok dikkatli olmalıyız.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

En zengin 85 kişinin malvarlığı, en yoksul 3.5 milyar insana eşit!

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...