Kaç tane zorunlu din dersi var

Fotoğraf: Evrensel

Kaç tane zorunlu din dersi var

Birini geçeyim derken bir de bakıyorum ki yine zorunlu bir din dersi daha konulmuş sisteme. Ben açık öğretim lisesinde okuyan bir öğrenciyim. Geçen dönem zorunlu olarak geçmem gereken iki tane din dersim varken bu dönem üzerine bir yenisi daha eklendi.

Birini geçeyim derken bir de bakıyorum ki yine zorunlu bir din dersi daha konulmuş sisteme. Ben açık öğretim lisesinde okuyan bir öğrenciyim.
Geçen dönem zorunlu olarak geçmem gereken iki tane din dersim varken bu dönem üzerine bir yenisi daha eklendi. Her dönem mutlaka zorunlu olarak almamız gereken din dersi var. Daha kaç tane geçmemiz gereken zorunlu din dersi var acaba hem de mezun olmaya yaklaşmışken. Ama din deyip geçmemek lazımmış. Sadece kitaba göz gezdirip din dersi ne kadar zor olabilir ki diye düşünüp sınava girdiyseniz vay halinize. Sınavda çıkan soruları hocalara gösterdiğimizde onlar bile şaşkınlıkla bakıyorken biz ne yapabiliriz ki? Peki, dönemde geçemeyip kaldıysan gelecek dönemdeki sınavda üzerine bir yenisi daha eklenerek hangi dersinin zorunlu olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Diğer derslerimizde de zorunlu olarak seçmemiz gereken dersler var tabii ki ama o seçtiğimiz dersler bile din dersi kadar zor değil.
Seçmeli derslere baktığımızda bu durum çok da farklı değil. Seçmeli ders olması, bizim istediğimiz dersleri seçme hakkına sahip olduğumuz anlamına gelmiyor mu peki?  Seçmek istemeyip de zorunlu olarak seçtiğimiz derslere seçmeli demek ne kadar mantıklı?  Fazlasıyla seçebileceğimiz kadar din dersi konulmuş sisteme. Ama biz sadece kendi istediğimiz dersleri seçmek istiyoruz. Seçmeli derslerin olmasını ve bunun sadece isim olarak kalmamasını diliyoruz.

Tuğba BOZKURT/Gaziantep

www.evrensel.net