02 Ocak 2014 17:10

Gelecek hırsızları

Bir tarafta gençlerin özgürlük ve demokrasi, iş ve barış dolu bir dünya için verdikleri mücadele, diğer tarafta egemenlerin kendi iktidarlarını ilelebet sürdürmek için uyguladıkları politikalar var

Gelecek hırsızları

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Bundan 15–20 gün önce bu yılı diğer yıllardan ayıran en önemli şey nedir diye sorsaydık, Haziran Halk Direnişi ve Kürt sorununda yaşanan müzakere süreci cevabını verecektik herhalde. Bu cevaplar geçerliliğini koruyor hala. Ama bugün anlıyoruz ki 2013 aynı zamanda bir yolsuzluk yılı, rüşvet ve talan yılı olmuş egemenler bakımından. YGS şifre skandalından hükümetin kadrolaşma politikasına, hukuk tanımazlığına, kendi düzenini kurmak için uyguladığı yasaları bile çiğnediğine tanık olmuştuk. Biz sınav sistemleriyle geleceğimizin çalındığını söylerken, Egemen Bağış’ın basına yansıyan yolsuzluk belgelerinde KPSS’yi geçersiz hale getirerek istediği kadroları hukuksuzca işe aldığını da görmüş olduk. Hep birlikte işçi gençlerin emeğinden çalınanların, emekçilerin vergilerinin, iktidar ve sermaye güçleri arasında nasıl bölüşüldüğüne tanıklık ettik. Bir yolsuzluk ki bakanların çocuklarından başlayarak patronların kasalarına, emekçilerin ceplerine uzanıyor. Dün aynı siyasi çizgide işçi ve emekçilerin sırtından milyarlarca dolar kazananlar, emekçiden-işçiden yana bir tane bile yasa çıkarmayanlar, halkın sömürülmesi ve ülke kaynaklarının emperyalizme peşkeş çekilmesi noktasında hiçbir uzlaşmazlığa düşmeyenler, bugün kendi çıkarlarını ve paylarını hesap ederek çatışmaktalar.
***

Bir tarafta patron ve bakanların çocukları, bir tarafta emekçilerin çocukları…

Bir tarafta sermayenin kendi geleceğini garanti altına almak, yağma ve rüşvet düzeninin sürmesi için uyguladığı politikalar; diğer tarafta gençliğin kendi geleceğini kazanma mücadelesi…

Bir tarafta egemenlerin politika yapmayan, ses çıkarmayan ve örgütlenmeyen bir gençlik yaratma istekleri; diğer tarafta kendi geleceğini yaratmak, sömürüsüz bir dünyada yaşamak için politika yapmak, birleşmek ve örgütlenmek zorunda olan gençler var. Bir tarafta gençlerin özgürlük ve demokrasi, iş ve barış dolu bir dünya için verdikleri mücadele, diğer tarafta egemenlerin kendi iktidarlarını ilelebet sürdürmek için uyguladıkları politikalar var.

İşte bu nedenle evleri basılıyor gençlerin, bu nedenle kısıtlanıyor ve kuşatılıyor yaşamları…
***
Yeni bir yıla girerken geçmişin deneyimi ve birikimiyle sarılacağız geleceğe!

2014 yılı; Haziran Direnişi okulunda birlikte mücadele etmeyi, örgütlü mücadelenin gerekliliğini öğrenenlerin yılı olacak bu nedenle. Onların hedefinde gençlik var bizim hedefimizde ise gelecek! Gelecekte ise sınıfsız, sömürüsüz bir dünya var!

ÖNCEKİ HABER

Erzurum\'da haksız tutuklama protesto edildi

SONRAKİ HABER

Worker struggling on minimum wage: I borrowed to get my sick child’s medicine

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa