24 Aralık 2013 16:46

Alan Turing, ölümünden 59 yıl sonra affedildi!

Bilişim dünyasında çığır açan İngiliz matematikçi Alan Turing’e ölümünden yıllar sonra Kraliyet Affı tanındı!. Turing, İngiltere’de eş cinselliğin yasadışı olduğu 1952’de eş cinsel olduğunu itiraf etmiş ve kimyasal ilaçlarla hadım edilme cezasına çarpıtılmıştı.

Alan Turing, ölümünden 59 yıl sonra affedildi!
Paylaş

Bilişim dünyasında çığır açan İngiliz matematikçi Alan Turing’e ölümünden yıllar sonra Kraliyet Affı tanındı!. Turing, İngiltere’de eş cinselliğin yasadışı olduğu 1952’de eş cinsel olduğunu itiraf etmiş ve kimyasal ilaçlarla hadım edilme cezasına çarpıtılmıştı. Eş cinsel olmakla 'suçlanan' Turing, güvenlik bilgilerine erişim yetkisini kaybetti ve İkinci Dünya Savaşı döneminde İngiltere’nin de aralarında olduğu Müttefik Devletler için hayati öneme sahip olan ‘şifre kırma’ çalışmalarına da son verildi.

'BİNLERCE HAYAT KURTARDI'

Turing’e, Adalet Bakanı Chris Grayling’in talebi üzerine Kraliyet Affı (!) tanındı. Grayling, “Dr Alan Turing parlak zekasıyla fevkalade biriydi” dedi. Adalet Bakanı Grayling, Turing’in savaş döneminde Bletchley Park’ta yaptığı araştırmalarla çatışmaların kısa sürede sonlandığını ve binlerce kişinin de hayatının kurtulduğunu söyledi.
Turing’in çalışmaları sayesinde İkinci Dünya Savaşı döneminde Müttefik Kuvvetler Alman Donanması’nın Enigma makinesiyle şifrelenen mesajlarını okuyabilmişti. Grayling, “Hayatının son dönemi, şimdi adaletsiz ve ayrımcı olarak değerlendirilen ve yürürlükten kalkan eş cinsel suçlamalarının gölgesindeydi” dedi ve ekledi: “Turing hatırlanmayı ve savaş dönemindeki olağanüstü katkıları, bilim mirasıyla saygı görmeyi hak eden biri. Kraliçe’nin affı, böylesi fevkalade birine yerinde bir taktirdir.”

YILLAR SÜREN MÜCADELENİN SONUCU

İngiliz matematikçiye Kraliyet Affı tanınması için geçen yıl Temmuz ayında özel bir tasarı sunan Liberal Demokrat Lord Sharkey, kararın “harika bir haber” olduğunu söyledi. İnsan hakları eylemcisi Peter Tatchell da “Çok büyük bir İngiliz kahramanı olan Alan Turing’e sonunda Kraliyet Affı tanıyan hükümeti takdir ediyorum ama tamamen aynı suçlamanın yöneltildiği kişilere Kraliyet Affı bir yana, bir özür bile dilenmemesinin çok yanlış olduğunu düşünüyorum” dedi. Tatchell, “Büyük ahlaksızlık olarak bilinen ve aslında yalnızca erkeklerin kendi rızalarıyla cinsel ilişkiye girmeleri olarak bilinen ilişkiden suçlanan en az 50 bin kişiden bahsediyoruz” diye konuştu.

Tatchell ayrıca ‘öldürüldüğüne ilişkin bir kanıtı olmamasına’ rağmen yüksek güvenlik riski olarak görüldüğü için güvenlik güçleri tarafından öldürülmüş olabileceği ihtimalinin düşünülmesi gerektiğini’ belirtti.

HEYKELİ DİKİLMİŞTİ

Manchester’da Alan Turing’in heykelini yapan Glyn Hughes, İngiliz matematikçinin affedilmesinin “memnuniyet verici” olduğunu ifade edip “Onun saygı görmesi ve ünlü olması için çalıştığımız dönemde heykeli için para toplamak gerçekten çok güçtü” dedi. “Büyük bilgisayar şirketlerinin hiçbiri bir anıt için tek bir kuruş bile vermiyordu. Uzun bir yol kat ettik belki artık verirler.”

Hughes, yine de binlerce eş cinselin affedilmemesi nedeniyle Turing’e tanınan affın kendisini ‘tamamen rahatlatmadığını’ söyledi: “Asıl sorun tabi, eş cinsellikle suçlanan ve çoğu hayatta olan erkeklere genel af tanınsaydı tazminat alabilirlerdi.”

İki yıl önce Aralık ayında, Direct Gov internet sitesinde yayımlanan bir elektronik dilekçede Turing’in affedilmesi talep edilmiş ve 34 bin imza toplanmıştı. Fakat af talebi reddedilmiş, dönemin Adalet Bakanı Lord McNally Turing’in ‘o dönem suç sayılan bir eyleminden ötürü haklı bir suçtan mahkum edildiğini’ söylemişti.

Af için başka bir dilekçe de 2009 yılının Aralık ayında yayımlanmış, dönemin başbakanı Gordon Brown resmi olarak özür dilemişti. Brown, Turing’in eş cinselliğinden ötürü zulüm görmesinin “dehşet verici” olduğunu söylemişti.

TURİNG NASIL ÖLDÜ?

Turing, 1954 yılında siyanür zehirlenmesi nedeniyle öldü ve yapılan soruşturmada İngiliz matematikçinin intihar ettiği hükmüne varıldı. Fakat biyografi yazarları, arkadaşları ve dönemindeki diğer öğrenciler bulguların tartışmalı olduğunu savunuyor ve ölümünün bir kaza olduğunu ifade ediyor.


İNGİLTERE'DE EŞ CİNSELLER BUGÜN DE SUÇLU MUAMELESİ GÖRÜYOR

Alan Turing'in ölümünden 59 yıl sonra affedilmesine (!) dair göstermelik ilerlemeye rağmen İngiltere'de eş cinsellerin haklarının teslim edildiği söylenemez. Öyle ki, ülkelerinde zulme uğradıkları için İngiltere'den iltica talep eden eş cinsel kadın ve erkeklerden cinselliklerini kanıtlamaları isteniyor. İngiltere Parlamentosu İçişleri Komisyonu, Ekim ayında yaptığı açıklamada bu uygulamanın derhal durdurulması çağrısı yapmıştı.

İngiltere parlamentosu komisyonuna göre lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks bireyler (LGBTİ) İngiltere'ye iltica başvuruları esnasında göçmenlik bürosu yetkililerini ikna edebilmek için ''olağanüstü engellerle'' karşı karşıyalar.

İçişleri Komisyonu Başkanı İşçi Partili Keith Vaz, BBC'ye verdiği mülakatta, ''Bir yargıcın ya da göçmenlik yetkilisinin bir bireyden eş cinsel olduğunu kanıtlamasını istemesi, ne tip filmler seyrettiğini ya da ne gibi şeyler okumaktan hoşlandığını sorması, saçma birşey.'' dedi. Keith Vaz, ''İltica başvurusu yapanların cinsellikleri konusunda kendi ifadelerini kabul etmeliyiz. Kanıtlama uygulamasının derhal durdurulması gerek.'' diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DİSK\'ten Güney Koreli işçilere destek

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa