08 Kasım 2013 14:18

‘Başımız dik içeri giriyoruz’

Leroy Merlin işçileri, toplu sözleşmede anlaşma sağlanamaması üzerine, 3 Ekim’de greve çıkmıştı. 16 gün süren grev sonrasında taleplerinin kabul edilmesiyle işçiler işlerine geri döndü.

Paylaş

Filiz TALİ

Bugün, yapı onarım işleri, ev ve yaşam ortam düzenleme alanında uluslararası faaliyet yürüten Fransız mağaza zinciri Leroy Merlin işçilerinin gözlerinde özgüven yayan gururlu bir ışıltı var. Leroy Merlin’in önü bayram havasında, 16 günlük bir grevin başarıyla sonuçlanmasının sevinciyle işçiler birbiriyle sohbet ediyorlar. DİSK’e bağlı Sosyal İş sendikasının temsilcilerinin gelmesiyle imzalanan toplu sözleşme hakkında bilgi veren bir açıklama yapılıyor. Biz de kadın işçilerle birlikteyiz. Hep birlikte mağaza içerisine giren işçiler, içerde çalışanlarla tokalaşıp iş başı yapacakları vardiyalarını öğreniyorlar. Mağazayı gezdikten sonra, Leroy Merlin’in terasında oturuyoruz ve kahve içerek yaşadıklarını ve şu an neler hissettiklerini konuşuyoruz.
Hayat, ilk deneyimlerinden bahsederek giriyor söze: “İlk greve çıktığımız gün çok şaşkındık. Neler yapacağımızı dahi bilmiyorduk. Slogan atarken çekinerek çıkıyordu sesimiz. Fakat sonra bize destek olanları, sesimize ses katanları, içerde ürün alıp kasiyerlerde bırakıp protesto edenleri gördük. Bu bize güç verdi. Burada yağmurun altında halaylar çektik, kitap okuduk, duran adam eylemi yaptık. Hepimiz bir ilk yaşadık. Bizim yanımızda olan herkese buradan çok teşekkür ediyorum. İçerden çıkarken tereddütlerimiz vardı evet, ama cesaretliydik, gururluyduk. Şimdi aynı gururla içeri gireceğiz. Kazanımlarımız var, başta istediğimiz düzeyde olmasa da tatmin edecek düzeyde talepler. Ben içerdeki arkadaşlarıma da buradaki dostluğu ve dayanışmayı göremedikleri için çok şanssızlar diyorum. Bizim içinse en azından sendikayı içeri soktuk, bu bile büyük kazanım. Bundan sonra hakkını arayan herkese ben de destek olup sesine ses katacağım.”

BUNDAN SONRA YALNIZ DEĞİLİZ

Elvan da sendikaya üye olurken tereddüt ettiklerini ama sözleşme imzalandıktan sonra endişelerinin yok olduğunu anlatıyor. “Ne kadar güzel bir iş başardığımızın farkına vardık. Bir de içerde arkadaşlarımızla çok iletişimimiz yoktu, burada arkadaşlığın ve dayanışmanın ne olduğunu öğrendik. Birbirimize sonuna kadar kenetlendik. Şimdi içeri girdikten sonra da bu devam edecek ve içerde üye olmayan arkadaşlarımızı da örgütleyeceğiz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Birçok şey değişecek. Bundan sonra yalnız değiliz, bizim de arkamızda birileri var. Bunu bilmek bile çok mutluluk verici.”
Meryem de benzer şeyler söylüyor: “Greve büyük bir korkuyla başladık. Zaman zaman direncimiz kırılsa da aramızdaki birlik bizi güçlendirdi. Birçoğumuz ilk kez böyle bir örgütlenmenin içerisinde yer aldık. Bu da bize çok şey kattı ve elbette ki ciddi kazanımlarımız var.”

ÖRNEK OLSUN

Saniye: Ben Leroy Merlin’de işe başladığımda buranın yarısı inşaat halindeydi. Rafları erkek arkadaşlarımızla birlikte taktık, kolileri biz açıp yerleştirdik. Her şeyinde bulunduğumuz için burası bizim evimiz gibiydi. Burayı biz bugüne getirdik, fakat Leroy Merlin kazanırken gün geçtikçe bizim ekmeğimiz küçüldü. Bu nedenle ben hiç tereddüt etmeden katıldım. Tereddüt edenler içerde ve biz çok kısa bir sürede örgütlendik, 16 gün boyunca da aynı coşkuyla direndik. Sonunda başardık, şimdi bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bu çok güzel bir duygu. Bizim grevimiz, diğer AVM çalışanlarına da dilerim örnek olur.
Işıl: Sendikaya ilk üye olanlardan biriyim. İşten atılanlar oldu. Şefim sürekli geldi ve bana sendikadan istifa etmemi söyledi. Ben de buradan çıkarılsam da çalışsam da, bundan vazgeçmeyeceğimi söyledim. Eşim de sendikalı çalışan olduğundan dolayı desteği büyük oldu. Başardık, bu nedenle çok mutluyum. Mesela biz izin günümüzdeyken, bir arkadaşımız rapor aldığında bizi zorunlu işe çağırırlardı ve aynı ücretle devam ederdik. Sonra öğrendik ki bizim o gün, bir değil de bir buçuk maaş almamız gerekiyormuş. Bunu sendikaya üye olunca ödemeye başladılar. Şu an içerdeyim herhangi bir sorun yok ve mutluyum.

DAHA GÜÇLÜ OLACAĞIZ
Ümran: Ben daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştım. Evde babama greve çıkacağımızı söylediğimde karşı çıktı, fakat grev anında yanımdaki ilk insan babamdı. Ve sonuna kadar yanımda oldu. Bu durumdan dolayı çok mutlu oldum, çünkü aramızda greve çıktığını ailelerine söyleyemeyen arkadaşlarımız da vardı. Fakat her şeye rağmen başardık. Bir dahaki sözleşmede daha güçlü olacağız, herkes örgütlenmeli.
Ayşe: Ben sendikal örgütlenme başladığında doğum iznindeydim. Geldiğimde hemen sendikaya üye oldum. Arkadaşım “greve de katılır mısın?” diye sorduğunda, kesinlikle sizinle birlikteyim dedim. Eşime söylediğimde beni desteklediğini ve her zaman yanımda olacağını söyledi. Sabah geliyordum, akşam olduğunda bebeğimi de özlüyordum ve eve gitmek istiyordum. Eşim, “Hayır olmaz, arkadaşlarınla orada kalmalısın” diyordu. Gelip benimle saat 22’ye kadar bekliyordu. Eşimin de destek olması bana daha çok güç veriyordu ve biz burada çok şey öğrendik. Bu bile bizim için büyük bir kazanım. Arkadaşlarımla birlikteyim ve şimdi kazandık, başım dik içeri giriyorum.

ÖNCEKİ HABER

O yollar kadınlar için hiçbir yere çıkıyor

SONRAKİ HABER

İzmir Barosu Valiliğin eylem yasağı kararına karşı dava açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa