18 Ekim 2013 13:17

Et ve Süt Kurumundan kurbanlık müjdesi

Satıcılar, Kurban Bayramı öncesi büyükşehirlere getirdikleri büyükbaş ve küçükbaş hayvanları tekrar geri götürmek zorunda kalmamak için ucuza elden çıkarırken Et ve Süt Kurumu’ndan gecikmiş bir müjde geldi.

Et ve Süt Kurumundan kurbanlık müjdesi
Paylaş

Satıcılar, Kurban Bayramı öncesi büyükşehirlere getirdikleri büyükbaş ve küçükbaş hayvanları tekrar geri götürmek zorunda kalmamak için ucuza elden çıkarırken Et ve Süt Kurumu’ndan gecikmiş bir müjde geldi. Kurum bir açıklama yaparak, mağduriyeti gidermek amacıyla belli bölgelerde canlı hayvan alımı yapacağını duyurdu.

Kurum ilk defa bu yıl kesim zorunluluğu olmadan canlı hayvan alımı yapacak. Kurban pazarlarında satılamayan büyükbaş hayvanların, değerlerinin altında satılması ve  geri dönüş sürecindeki maliyetin ortadan kaldırılmasına çalışılıyor. Hayvan hareketleri sonucu oluşabilecek hayvan hastalıklarının yayılmasının da kurumun yaptığı alımlarla önlenebileceği belirtiliyor.

YARISI PEŞİN YARISI SONRA

Alım fiyatlarını hayvan ağırlık ve cinsiyetine göre belirleyen kurum,  400 Kg. ve üzeri erkek sığırlara canlı kilo başı 9 TL,  320 Kg - 399 Kg arasındakilere de 8,5 TL verecek. Üçüncü kalite olarak adlandırılan 300 Kg ve üzeri dişi sığırlara ise canlı kilo başı 6,25 TL fiyat ödenecek. Belirlenen ağırlık değerlerine göre hayvan sahiplerine ücretlerin yüzde 50’si peşin, yüzde ellisi de 30 gün sonra verilecek.

Hayvan alımları Adana, Ağrı, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, Sakarya, Sincan, Van ve Yozgat’taki Kombina Müdürlükleri tarafından, 18 Ekim ile 02 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Alımlar hayvanlara yapılacak 15 günlük muayenelerden sonra gerçekleşecek. (AnkaraEVRENSEL)


BALKONDA KURBANIN CEZASI BİN TL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı balkonda kurban kesen vatandaşa acımadı. Bakanlık, Adana’da evinin balkonunda kurban kesen vatandaşa “Çevre Kanunu”na aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Bin 12 TL ceza uygularken, işletmelere ise 40 bin 636 TL ceza kesti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kurban Bayramı boyunca hayvan kesimleri sırasında çevrenin kirlenmemesi ve kötü kokuların önlenmesi için çalışan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetim ekipleri, Çevre Kanunu’nu ihlal eden işletmelere ve vatandaşlara ceza uyguladı. Bayram süresinde aralıksız devam eden denetimler sırasında ilginç olaylar yaşandı. Bakanlık Adana’da gelen şikayetler üzerinde bir evin balkonunda kurban kesen vatandaşa ceza uyguladı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP’de olağanüstü kongre 27 Ekim\'de

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa