11 Ekim 2013 13:30

Ölen işçiyi Sinan Yerlikaya’nın gönderdiği iddiası

Dersim’de dün Çakmaklı köyü yakınlarında elektirik arızasını gidermeye çalışırken akıma kapılıp ölen emekli işçinin arızaya Sinan Yerlikaya’nın baskısı sonucu FEDAŞ tarafından gönderildiği iddia edildi.

Ölen işçiyi Sinan Yerlikaya’nın gönderdiği iddiası
Paylaş

Kemal Özer

Dersim’de dün Çakmaklı köyü yakınlarında elektirik arızasını gidermeye çalışırken akıma kapılıp ölen emekli işçinin arızaya Sinan Yerlikaya’nın baskısı sonucu FEDAŞ tarafından gönderildiği iddia edildi.

İddiaya göre işçilerin grevde olması nedeniyle Dersim’in ilçe ve köylerinde sürekli elektrik arızaları yaşanması üzerine AKP İl Başkanı Sinan Yerlikaya FEDAŞ İl Müdürü Vedat Çeker’i arayarak arızaya müdahale etmesi için işçi göndermesini istiyor. Bunun üzerine AKSA tarafından gerekli malzemeler verilerek İbrahim Atan ve Mahmut Çakmak arızaya müdahale etmek üzere Ovacık’a gönderiliyor. İşçilerin verdiği bilgiye göre bu emekli işçilerle birlikte AKSA çalışanı olan bir mühendis de olay günü raporlu olduğu halde arızaya müdahale için Ovacık’a gönderiliyor.

‘SİZ GİTMEZSENİZ BEN GÖNDERİRİM’

Grevde olan işçilerden Cengiz Yeşil AKP İl Başkanı Sinan Yerlikaya’nın kendilerini AKP il binasına çağırarak tehdit edercesine meydan okuduğunu belirterek şunları söyledi; “Ovacık’ta 22 köy muhtarı Sinan Yerlikaya’nın yanına gelerek elektrik arızalarını çözmesi için ricada bulunmuşlar. Yerlikaya da bizi çağırarak, ‘Eğer siz arızaları gidermezseniz ben buradan adam tutar gönderirim, onlar sonuçta bana oy veriyor, 22 köy karanlıkta  ben kendi arabamla göndereceğim ve para vereceğim. AKSA Müdürü de büroma gelecek ona söyleyeceğim’ dedi.”

‘SORUMLULAR BELLİ’

Enerji-Sen Temsilcisi Mustafa Alikar iddiaları şöyle anlattı; “Aldığımız bilgilere göre ‘Ben bu direnişi çözmeden buradan gitmem’ diyen Sinan Yerlikaya, 22 köy muhtarının kendilerini aramaları üzerine FEDAŞ Müdürü’nü arayıp bu sorunu çözelim diyor. Emekli olmuş arkadaşları arızayı gidermek üzere direğe çıkarmışlar. Bu sırada daha öncesinden elektrik kesintisi olduğunda hatta elektriğin nasıl verileceğini öğrettikleri bir kişinin de direkte arızayla uğraşanlardan haberi olmadan gidip elektriği hatta verdiği ve bu anda İbrahim Atan’ın yaşamını yitirdiğini biliyoruz. Bunun sorumlusu AKP İl Başkanı Sinan Yerlikaya ve FEDAŞ Müdürü Vedat Çeker’dir.  Arıza malzemesini FEDAŞ’tan almışlar ve iş güvenliği malzemeleri de yokmuş”

AKSA YETKİLİLERİ CEVAP VERMEDİ

Olay sırasında yaşamını yitiren İbrahim Atan’la birlikte arızaya müdahale etmek için giden Mahmut Çakmak ile yaptığımız ilk telefon görüşmesinde Çakmak gazetemize kendilerini FEDAŞ Müdürü’nün gönderdiğini söyledi. Ancak ardından otopsi ve savcılık soruşturması nedeniyle Mahmut Çakmak ve yaşamını yitiren işçinin ailesine ulaşamadık.
Olay hakkında bilgi ve görüşlerini almak için aradığımız AKSA şirketi yetkilileri ise önce bize geri dönüp bilgi vereceklerini söylediler ancak ardından teklefonlarımıza cevap vermediler.  


GREVDEKİ İŞÇİLER FEDAŞ’I İŞGAL ETTİ

Grevdeki FEDAŞ işçileri, İbrahim Atan isimli emekli FEDAŞ işçisinin yüksek gerilme kapılarak yaşamını yitirmesini FEDAŞ’ı işgal ederek protesto etti.
İşçiler, “AKSA şaşırma sabrımızı taşırma” sloganı atarak, FEDAŞ önünde bir araya geldi. Ardından FEDAŞ’ı işgal eden işçiler, buradaki elektrik direkleri ile FEDAŞ önüne barikat kurdu. FEDAŞ binası önünde ateş yakarak beklemeye başlayan işçilere, bazı siyasi partilerin üye ve temsilcileri de destek verdi. FEDAŞ önündeki bekleyişlerini sabaha kadar sürdüren işçilerin eylemi boyunca polis çok sayıda zırhlı araçla FEDAŞ’ın çevresinde bekledi. İşçilerin FEDAŞ önündeki bekleyişleri devam ediyor. Ölen emekli İşçi İbrahim Atan’ın cenazesinin bugün cemevinden kaldırılacağı bildirildi. (Dersim/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bu borçlar hangi gerekçeyle silinmiştir?

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa