Gözaltı ve tutuklama furyası sürüyor

Gözaltı ve tutuklama furyası sürüyor

BÖLGE’de ardı arkası kesilmeyen gözaltılar dün de devam etti. Ağrı, Mardin ve Siirt’te bir çok kişi ev baskınlarında gözaltına alındı. Diyarbakır’da ise gösterilere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 20 kişiden 12’si tutuklandı.PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getiril

BÖLGE’de ardı arkası kesilmeyen gözaltılar dün de devam etti. Ağrı, Mardin ve Siirt’te bir çok kişi ev baskınlarında gözaltına alındı. Diyarbakır’da ise gösterilere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 20 kişiden 12’si tutuklandı.
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin 12. yıl dönümünü protesto amacıyla 17 Şubatta Diyarbakır’da yapılan gösteri sonrasında çıkan olaylarda gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 20 kişiden 8’i serbest bırakılırken, savcılığın tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk ettiği 12 kişi tutuklandı. Mahkeme 12 kişiyi ‘örgüt propagandası’, ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’, ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ iddialarıyla tutuklayarak Diyarbakır D Tipi Cezaevine gönderdi.
Ağrı’nın Diyadin ilçesinde sabah saatlerinde Orhan Doğan Eğitim Destekevi ve evlere düzenlenen baskında BDP İlçe Başkanı Musa Zorbay ve BDP İlçe Saymanı Fevzi Kahraman, BDP İlçe Yöneticileri Ahmet Temel, Seyat Kaya, Nihat Çiftçi, MEYA-DER Diyadin Temsilcisi Cenap İlboğa gözaltına alındı. ‘Yasak yayın bulundurdukları’ gerekçesi ile özel harekat polislerinin yaptığı ev baskınlarında gözaltına alınanlar Diyadin İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Gözaltıların ardından ilçeye gelen BDP Ağrı İl Başkanı Halil Aksoy yaptığı açıklamada PKK’nin eylemsizlik kararını gözden geçirmesine sayılı günler kaldığını hatırlatarak, “AKP gözaltı politikası ile eylemsizlik sürecine pervasızca yaklaşıyor” dedi.
Mardin’in Derik ilçesinde de 15 Şubat protestolarına katıldıkları gerekçesiyle 2 kişi gözaltına alındı.
Siirt’in Kurtalan ilçesinde ise dün sabaha karşı birçok mahallede yapılan ev baskınlarında aralarında BDP Kurtalan İlçe Başkanı Hasan Polat’ın da bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net