12 Eylül 2013 18:40

IMF’den banka birliği önerisi

IMF Başkanı Christine Lagarde, ‘Avrupa bankacılık birliği’ önerisinin hızla hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. Paris’te bir konferansta konuşan Lagarde, Euro Bölgesi’ni “güzel bir gemi” olarak tanımladı ama dalgalı sulara yelken açmaya hazır olmadığını söyledi.Proje, tek bir bankacılık denet&

IMF’den banka birliği önerisi

Paylaş

IMF Başkanı Christine Lagarde, ‘Avrupa bankacılık birliği’ önerisinin hızla hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. Paris’te bir konferansta konuşan Lagarde, Euro Bölgesi’ni “güzel bir gemi” olarak tanımladı ama dalgalı sulara yelken açmaya hazır olmadığını söyledi.
Proje, tek bir bankacılık denetçisi oluşturmayı ve bankaları kurtarmak için ulusal kaynakları bir havuzda toplamayı içeriyor. Lagarde “Bankacılık birliği ile ilgili olarak birçok şey yapıldı. Bugün bir mesaj varsa, geminin tamamlanması gerektiği ve hızın çok önemli olmasıdır” diye konuştu.
Bankacılık birliğinin nasıl sağlanacağı belli değil. Bazı ülkelere göre bu, AB anlaşmalarında bir değişiklik gerektirecek. Avrupa Komisyonu, temmuz ayında Avro Bölgesi’ndeki 6 bin bankanın sorunlar yaşaması halinde bunlara çözüm bulmaktan sorumlu olacak makam için planlarını anlattı. Tek Çözüm Mekanizması (SRM) altında oluşturulacak yeni bir kurum, sorun halinde bankayı kapatma veya yeniden yapılandırma yetkisi verecek. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Endonezya faiz artırdı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Mansur Yavaş Ankara'yı alacak, sindiremiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa