09 Eylül 2013 18:34

Çin’de büyüme hız kazanabilir

Çin’in ihracatı ağustos ayında beklenenden daha fazla yükseldi. Sevkiyatlar bir yıl öncekine nazaran yüzde 7.2 yükseldi. Çoğu analist bu rakamın yüzde 5.5 civarında olmasını bekliyordu.Veri, Çin’de üretim faaliyetinin ağustos ayında son 16 ayın en yüksek düzeyine ulaştığını gösteren istatistiklerde

Çin’de büyüme hız kazanabilir

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Çin’in ihracatı ağustos ayında beklenenden daha fazla yükseldi. Sevkiyatlar bir yıl öncekine nazaran yüzde 7.2 yükseldi. Çoğu analist bu rakamın yüzde 5.5 civarında olmasını bekliyordu.
Veri, Çin’de üretim faaliyetinin ağustos ayında son 16 ayın en yüksek düzeyine ulaştığını gösteren istatistiklerden birkaç gün sonra geldi. İhracat ve imalat sektörleri Çin ekonomisinin motoru. Bu alanlarda son zamanlarda yavaş büyüme görüldü. Analistler son verilerin, büyümenin artmaya başladığını işaret ettiğini söyledi.
İthalat bir önceki yıla göre tahminlerden daha az artarak, yüzde 7 yükseldi. Bu da 28.5 milyar dolardan fazla bir ticaret fazlasına neden oldu.

DEVLET DESTEĞİ

Çin, üretim ve ihracat sektörlerini canlandırmak için son haftalarda bazı adımlar atmıştı. Geçen ay, Hükümet aylık satışı 20.000 yuandan az olan küçük işletmeler için katma değer ve işletme vergisini askıya aldı. Bu kararın altı milyondan fazla küçük şirketin yararına olacağı ve istihdamı artıracağı söylendi.
Analistler hem ABD gibi önemli pazarlarda ekonomik toparlanma hem de Asya ekonomilerinin talebinde iyileşmenin Çin’in ihracatçılarına yardım ettiğini söylüyor.
Pazartesi günü açıklanan veriler Çin’in enflasyon oranının ağustos ayında çok az değiştiğini gösterdi. Tüketici fiyatları bir önceki yıla göre, ay boyunca yüzde 2.6 yükseldi. Bu artış temmuz ayında yüzde 2.7 olmuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hakları için direniyorlar

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa