25 Mayıs 2011 13:27

İspanya’da halk ayakta

Nesnel koşullar: Ekonomik durum, monarşinin politik yolsuzluğu ve partileri,gittikçe açık bir şekilde taşınması imkansız hale gelen bir kaya kadar ağırlaştılar.Ülkede çok cılız olan sol, değişime önderlik edebilecek derecede geniş bir protesto hareketini ayağa kaldıramaz; ayrıca güvensiz politikalar insanları partilere, örg&uum

İspanya’da halk ayakta

Paylaş
DAVID CALPENA

Ülkede çok cılız olan sol, değişime önderlik edebilecek derecede geniş bir protesto hareketini ayağa kaldıramaz; ayrıca güvensiz politikalar insanları partilere, örgütlere ve sendikalara karşı kuşkulu hale getirdi. Bu, İspanya’da hareketin neden “isimsiz” olduğunu kanıtlıyor, bu hareket tanınmış bir örgüt olmaksızın önemli bir ilerleme kaydetti.

Çağrılar, 50 civarında kentte, temel olarak, yolsuzluğun sonlandığı gerçek demokrasi, iki partili seçim sisteminin ortadan kaldırılması, ulusal ve uluslarararası sermaye merkezlerinin etkisi altındaki politikaların terk edilmesi talepleriyle gerçekleşti. Fakat Madrid’de Puerto del Sol Maydanında protesto sona erdiğinde “Göstericiler politik ve ekonomik sistemle karşı karşıya bırakıldıkları bütün problemlerin ortadan kaldırılması için kurdukları kamp alanında kalmaya devam” kararı verdiler.

Aynı gün, 15 Mayıs Pazar’ı 16 Mayıs Pazartesi’ye bağlayan gece, polis, kampçıları  meydandan attı ve bir kaç kişiyi de tutukladı. Asıl büyük protesto ondan sonra başladı.  Baskıyla beraber hareket olaya cevapsız kalmadı ve halk kamp kurmak için son olarak 22 Mayıs’ta meydana geldi, o gün aynı zamanda bölgesel seçimlerin gerçekleştiği gündü.

Her gün saat 20:00’de kampı desteklemek için meydanda toplanma çağrısı yapılıyor. İnsanlar şu şekilde sesleniyorlar: "Onlar buna demokrasi diyorlar ama değil. Hayır, hayır, hayır! Onlar bize bunu vermeyecekler! En çok tartışılan şey büyük bankalar ve rejimin partileri.

Sadece bu değil. Ülkedeki kampçılar örgütlenmeye başladılar. Problemlerini ve çözüm olanaklarını tartışmak için toplanan meclis, çok daha önemlisi kamptakiler için yiyecek, temizlik, güvenlik ve bilgilendirme komisyonları kurdu. Toplumun genel işletmeleri ve işçilerin çıkarı için somut ekonomik ve politik önerilerin yer aldığı masalar oluşturmak için bir meclis oluşturdular.

Büyük sendikalar - CCOO  ve UGT- dikkate değer bir görüntü çizmiyorlar ama bir çok üyeleri harekette yer alıyor. Bunun için diğer hedef, protestolara genel grevle katılmaları için sendikaların liderlerini baskı altına almak olmalıdır. Grev şuanki vaziyetle bir araya geldiğinde politik bir karakter kazanacaktır.

Doğrusu şuan genel coşku düzeyi oldukça yüksek.  Seçimin olduğu Pazar günkü duruşun daha da ötesine gitmek ve coşkuyu sürdürmek için ne gerekmektedir? Hareket özel talepler etrafında örgütlenmişti. Geçiş sürecini oluşturmak için oligarşiyle karşı karşıya gelen halk gücünü yaratan mitinglerin kurucu bir anayasayı oluşturacak eylemleri başlatması gerektiğine inanıyoruz. Şu an yapılanlar ışığında mükemmel bir potansiyel mevcut. Gelecek, her dakika içinde yazılıyor. İşçiler, işsizler, öğrenciler, emekliler, herkes katılıyor, protesto ve heyecan var. Puerta del Sol Meydanı bir çok şehirde çözüm merkezi haline geldi.

Bu yazı, olayları geliştikçe değiştireceğimiz ilk analizdir.

ÖNCEKİ HABER

Öyleyse hala yaşam var

SONRAKİ HABER

Mardin Kızıltepe’de kök hücre kampanyası yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa