Servis karşılığı fazla sömürü

Servis karşılığı fazla sömürü

EMİROĞLU Tekstil’de servislerinin kısaltılmasına iş bırakarak karşılık veren işçilere patronun çözümü daha çok sömürü oldu. Emiroğlu Tekstil’de servislerin mahallelere girmek yerine tek bir merkezden kendilerini alacağının söylenmesinin ardından iş bırakan işçiler servis haklarının verilmesini istemi

Halil İmrek / Cumali Akkaş

Patronun teklifini kabul etmeyerek çıkışını isteyen işçilerden Şevket Baran, işçinin hakkı olan servis hakkının ellerinden alındığını patronun teklifi ile servis ücretinin yeni işçinin cebinden ödeneceğini dile getirdi.

SENDİKANIN FAYDASINI GÖRMEDİLER

Emiroğlu Tekstil işçilerinin iş bırakması sonrasında gündeme gelen Tüm Tekstil-İş Sendikasının da patron izniyle örgütlenen bir sendika olduğu ortaya çıktı.  19 Aralık 2006 tarihinde Ankara’da Bayram Erdoğan tarafından kurulan Tüm Tekstil-İş Genel Eğitim Sekreteri ve aynı zamanda Akdeniz Bölge Başkanı Mustafa Mullaoğlu’nun Emiroğlu Tekstil fabrikasının eski müdürlerinden olduğu iddia edildi.  Emiroğlu Tekstil işçileri, sendikanın fabrikaya patron eliyle sokulduğu görüşündeler. İşçiler, “Biz işe girerken sendikaya üye olmamızı zorunlu tutuyorlardı. Sendikaya üye olmadan işbaşı yaptırmıyorlardı. Biz de mecburen üye olduk” diyor. Sendikaya fabrika işçilerinin tamamı zorunlu olarak üye kaydedilmiş. İşçiler, kendilerinden bir yevmiye sendika aidatının kesildiğini ama sendikanın hiç bir faydasını görmediklerini anlatıyorlar.
Tüm Tekstil-İş Eğitim Sekreteri ve Akdeniz Bölge Başkanı Mustafa Mullaoğlu, sendikaya işçileri kendilerinin üye yaptığını, işverene dayalı örgütlenmediklerini söyledi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net