22 Mayıs 2011 14:43

Anne adayları güneşlenmeyince çocuklar raşitizmli doğuyor

ÇOCUK Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Pehlivan, anne adaylarının yeteri kadar güneşlenmemesinden dolayı bebeklerin raşitizm hastası olarak doğduğunu söyledi. Dr. Pehlivan, anne adaylarının günlük yarım saat güneşli havada yürüyüş yaparak vücudun günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaları gerektiğini ifade etti.

Anne adayları güneşlenmeyince  çocuklar raşitizmli doğuyor

Paylaş

Dr. İsmail Pehlivan, raşitizm hastalığının kış aylarından güneşli günlere geçişte bebeklerde görülen en sık hastalıklardan birisi olduğunu söyledi. Bebeklerin kemiklerinin geliştiği dönemde yeteri kadar D vitamini ve kalsiyum alamamasından dolayı kemiklerin olması gereken sertlikte olamadığını ifade eden Pehlivan, kemiklerin yumuşak kaldığından dolayı oval bacak şeklinin meydana geldiğini dile getirdi.

BOY KISA KALIYOR

Raşitizm hastalığına yakalanan bebeklerde ileriki yaşları etkileyecek problemlerin baş gösterdiğini kaydeden Pehlivan, boy oranlarında 20 santimetreye kadar farkların meydana geldiğini belirterek, “D vitamini eksikliği boyun da uzamasına yardımcı olduğu için raşitizm hastalığı olan bebeklerde boy uzamasında problemler yaşanıyor. Çocuklar 20 yaşına geldiğinde 1.80 olacaksa raşitizmden dolayı o boy 1- 2 sene geç kaldığı için nihai olarak boya yansıyor ve kısa kalıyor. D vitamini eksik olan çocuklarda bağışıklık sistemi zayıf oluyor hem de diyabet dediğimiz bazı ömür boyu kalıcı hastalıklar da raşitizm hastalığı olan çocuklarda daha sık gözüküyor” şeklinde konuştu.

Pehlivan, çocuklarda raşitizm hastalığının belirtilerini ise şöyle anlattı: “Çocuklarda iştahsızlık D vitamini eksikliğinden çıkar. Huzursuzluk, uyku düzensizliği, kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkar. Yine kemiklerde yumuşamaya bağlı olarak eğrilikler söz konusu olur. Özellikle kaburga kemiklerine dokunduğunuzda normalde düz olması gereken kaburga kemiklerinin ortasında tespih taneleri gibi tomurcuklar ortaya çıkmaya başlar. Bunlar D vitamini eksikliği için tipik bulgulardır. D vitamini eksikliği olan bebeklerin bıngıldağı da geniş olur. Yeteri kadar büyümeyi sergilememiş olur. Bebeklerde gördüğümüz en sık belirtiler bunlar oluyor. Bunlardan şüphelenen aileler hekime başvurmaları gerekiyor.”

HUZURSUZ VE MUZUR ÇOCUKLAR

Dr. Pehlivan, raşitizm hastalığı olan bebeklerin D vitamini yetersizliğinden ötürü çok huzursuz ve muzur çocuklar olduğunu, kolay kolay sakinleştirilemediğini söyledi. Pehlivan, çocuklara D vitaminin verilmesinden sonra çocukların sakinleştiğini ifade etti. “Raşitizm geliştiyse bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor” diyen Pehlivan, hastalığın ilerlemesi durumunda olabilecek sonuçlar hakkında ilgili şu bilgileri verdi: “Hastalık ilerledikçe ağır D vitamini eksiklikleri ortaya çıkıyor. Havale geçirmelere ve istem dışı kasılmalara yol açıyor.”

Raşitizm hastalığından korunmanın en etkili yolunun D vitamini olduğu bilgisini veren Dr. Pehlivan, “Raşitizmden korunmanın en güzel yöntemi, daha bol güneşlenmek. Özellikle kıştan çıktığımız şu günlerde çocuklarımızı ortaya çıkacak olan güneşten azami olarak istifade ettirmemiz gerekiyor. Kış aylarında uzun süre güneş görmemiş çocuklar yeteri kadar D vitamini alamadıysa güneş çok önemli. Bir insanın günlük olarak vücudunun 35 santimetre karesini 20-25 dakika kadar günlük güneş görüyor olması günlük D vitaminini ihtiyacını karşılamasına yeterlidir. Bir çocuğun yüzünün veya elinin bile güneş görüyor olması yeter. Tamamen soyulmasına gerek yoktur. Kış boyu güneş görmeyen çocuklarda bu hastalık daha sık görülüyor” diye konuştu.

Pehlivan, ebeveynlerin ‘çocuğum üşür’ diyerek güneşli alanlara çıkarmadığını belirterek, şu uyarıda bulundu: “Cam arkasında güneşin hiçbir faydası olmuyor. Bazıları ‘üşütür’ diye camın arkasına veriyorlar uygun dalga boyunda gelmediği için yeteri kadar D vitamini sağlamıyor.”

BEBEKLERDE RAŞİTİZM HASTALIĞI

Bebeklerde D vitaminin eksikliğinin en önemli nedenlerinden birisinin de annelerde D vitamini eksikliğinin olması olduğunu kaydeden Pehlivan, ev hanımı ve çalışan kadınlarda da ciddi manada D vitamini eksikliği bulunduğuna dikkati çekti. Doğum öncesinde bebeğin D vitaminin ihtiyacını anneden karşıladığını belirten Pehlivan, anne adayında yetersiz D vitamini olması durumunda bebeklerin raşitizm hastalığına yakalandığını söyledi. Pehlivan, konuşmasına şöyle devam etti: “D vitamini eksik olan annelerin çocuklarında D vitamini yetersizliği görülme sıklığı daha yüksek bulunuyor.  Özellikle yaz aylarında annelerimizin eli yüzünün dahi güneş görmesi yeterli. Dışarıda veya balkonda yarım saat durması bile günlük D vitamini açısından yeterli.” (Kocaeli/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

20. yılında, ‘vicdani red’ yaşında

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa