Uluslararası Af Örgütü’nden Berkin için açıklama

Uluslararası Af Örgütü’nden Berkin için açıklama

ULUSLARARASI Af Örgütü, İstanbul’daki protesto gösterileri sırasında, başına biber gazı fişeğinin isabet etmesi üzerine ağır yaralanan ve 65 gündür yoğun bakımda yatan 14 yaşındaki Berkin E. ile ilgili gelişmeleri takip ettiğini belirten bir açıklama gerçekleştirdi.Açıklamada şunlar ifade edildi: “İlkoku

ULUSLARARASI Af Örgütü, İstanbul’daki protesto gösterileri sırasında, başına biber gazı fişeğinin isabet etmesi üzerine ağır yaralanan ve 65 gündür yoğun bakımda yatan 14 yaşındaki Berkin E. ile ilgili gelişmeleri takip ettiğini belirten bir açıklama gerçekleştirdi.
Açıklamada şunlar ifade edildi: “İlkokul Öğrencisi Berkin E., 16 Haziran sabahı ekmek almak için fırına giderken, görgü tanıklarına göre başına isabet eden biber gazı fişeği sebebiyle hastaneye kaldırıldı.Babası tarafından Uluslararası Af Örgütü’ne iletilen bilgilere göre, aynı gün beynine iki acil ameliyat yapıldı. Berkin E.’nin avukatının suç duyurusu ve güvenlik kamerası görüntüleri taleplerine karşın 65 gündür, çevredeki kayıtlara ulaşılması ve tanıkların dinlenmesine yönelik başvurular sonuçsuz kaldı, herhangi bir işlem yapılmadı. Uluslararası Af Örgütü olarak Berkin E.’nin yaralanması ile ilgili hazırlık soruşturmasının en kısa zamanda etkili, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yapılmasını, soruşturmayla ilgili ailesinin ve avukatlarının tam olarak bilgilendirilmesini ve sorumluların derhal yargı önüne çıkarılmasını talep ediyoruz. Devlet görevlileri tarafından yapıldığı iddia edilen insan hakları ihlalleri cezasız kalmamalıdır. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net