Nuçe TV ve MMC

Nuçe TV ve MMC 'Ey Raqip' ile veda etti

Türkiye'nin siyasi baskısı sonucu Danimarka yargısı tarafından basın tarihinde en yüksek para cezasına çarptırılması sonrası iflas kararını açıklayarak yayınlarını durduran Nuçe TV ve MMC'nin ekranları, "Ey Raqip" ile karardı.Türkiye'nin siyasi baskıları sonucu Danimarka yargısı tarafından yayın ruhsatları

Türkiye'nin siyasi baskıları sonucu Danimarka yargısı tarafından yayın ruhsatları bu ülkede bulunan Mezopotamya Brodcasting Şirketi'ne bağlı Kürt televizyonları MMC, Nuçe TV ve yayınları daha önceden durdurulan, dün de iflas için başvurusu yapılan Roj TV'nin yayın lisanslarını 3 Temmuz'da verdiği kararla iptal etti. Kürt televizyonlarına bu kararın yanında yaklaşık 10 milyon Danimarka Kron'u para cezası da verildi. Mahkemenin televizyon yayınları ile ilgili vermiş olduğu lisans iptali ve 10 milyon Kron gibi astronomik para cezası sonucu söz konusu Kürt TV'leri, ticari işlemlerini sürdüremez duruma geldiklerini belirterek, iflas bildiriminde bulundu. Alınan bu karar doğrultusunda da Nuçe TV ile müzik kanalı MMC, dün gece Türkiye saatiyle 01.00 itibariyle yayınlarını durdurdu.

İflas kararıyla yayınlarını durduracak olmasına rağmen gün boyunca, bölge, Türkiye, Ortadoğu ve dünya gündemiyle normal yayın akışını sürdüren haber kanalı Nuçe TV, ekranlarını kapatmaya son 1 saat kala özel yayına geçti. Telefon aracılığıyla hazırlanan özel yayına bağlanan çok sayıda siyasetçi, kadın hakları savunucusu, gazeteci ve aktivist Kürt TV'lerini çalışamaz duruma getiren medya üzerindeki baskıları kınadı. Hazırlanan özel yayının sonuna gelindiğinde "en kısa zamanda yeniden buluşmak üzere" mesajı verilen Nuçe TV ve MMC ekranları, "Kürt milli marşı" olan "Ey Raqip"in klibinin yayınlanması sonrası karardı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net