Engelliler için yeni düzenleme

Engelliler için yeni düzenleme

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Meclis yerleşkesinin ve binalarının engellilerin erişebilirliğine uygun hale getirilmesi kapsamında bir çok düzenleme gerçekleştirildiğini belirtti. Bu kapsamda engelli vatandaşlara refakatçi personel ve tekerlekli sandalye desteği gibi bazı hizmetler verildiğini hatırlatan Yakut, asansörler için yapılacak kabi

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Meclis yerleşkesinin ve binalarının engellilerin erişebilirliğine uygun hale getirilmesi kapsamında bir çok düzenleme gerçekleştirildiğini belirtti. Bu kapsamda engelli vatandaşlara refakatçi personel ve tekerlekli sandalye desteği gibi bazı hizmetler verildiğini hatırlatan Yakut, asansörler için yapılacak kabin yenileme çalışmalarında görme engelliler için sesli uyarı ve Braille alfabesi kullanılacağını aktardı. Sadık Yakut, Meclis'e bağlı saray, köşk ve kasırlarda uygulanması düşünülen elektronik rehberlik sistemi ile görme ve işitme engelli ziyaretçilere yönelik tanıtım hizmetleri uygulamasına geçileceğini söyledi. Yakut, özel kabartmalı TBMM tutanak baskılarının ise Meclis Basımevi'nde bu teknikle çalışabilen makine ve teknik donanım bulunmadığı için yapılamadığını kaydetti.

İşitme ve konuşma engelli vatandaşların cep ve ev telefonlarının mesajlaşma özelliği ile TBMM hizmetlerine erişimlerini sağlamak, sorunlarına çözüm, taleplerine cevap vermek amacı ile İşitme Engelli İletişim Merkezi kuruldu. (ANKARA)

www.evrensel.net