23 Temmuz 2013 19:48

Sayın Vali ‘Balyoz Timi’ var mı yok mu?

Eskİşehİr Barosu İnsan Hakları Komisyonu, Eşkişehir Valisine, gezi eylemleri sırasında oluşturulduğu iddia edilen ‘Balyoz Timi’yle ilgili herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.Eskişehir’de gezi eylemlerine hukuksuz şekilde müdahale etmek için kurulduğu iddia edilen ‘Balyoz timi’ haberleriyle ilgili aç

Sayın Vali ‘Balyoz Timi’ var mı yok mu?

Paylaş

Eskişehir’de gezi eylemlerine hukuksuz şekilde müdahale etmek için kurulduğu iddia edilen ‘Balyoz timi’ haberleriyle ilgili açıklama yapan komisyon, Eskişehir Valisinin iddialarla ilgili neler yaptığını sordu.
Üniversite Öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın sopalı kişiler tarafından öldürüldüğünün hatırlatıldığı açıklamada, sivil giyimli polislerin de bu saldırıya katıldığına ilişkin ciddi iddialar olduğuna dikkat çekildi. Korkmaz’ın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmadaki aksaklıklara da dikkat çekilen açıklamada, iri polislerden oluşturulduğu söylenen ‘Bayyoz Timi’ iddialarının araştırılması istedi.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Açıklamada Vali Güngör Azmi Tuna’nın şu sorulara cevap vermesi istendi.

Ali İsmail Korkmaz’ın darp edildiği gece ve izleyen günlerde darba ve sair şiddete maruz kalmış onlarca kişinin durumu Eskişehir’de olağan, yasal ve resmi bir kolluk faaliyetinin sonucu mudur?

Protestoların başladığı 31 Mayıs günü 168 kişi gözaltına alınmıştır. Ancak izleyen 2 gün süresince protestoların artarak devam etmesine rağmen sadece 18 kişinin gözaltına alınması, sokak aralarında yalnızca göstericileri dövmekle görevlendirilen

Balyoz Timinin varlığı yönündeki iddiaları kuvvetlendirmektedir. Bu konuda makamınızca gerekli soruşturma başlatıldı mı?

Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle sonuçlanan 2 Haziran gecesi olaylarında, resmi sıfatı ve unvanı olmayan S.K adlı bir şahsın, resmi ve sivil polis memurları arasında ve onlarla koordine şekilde göstericilere saldırıda bulunması sebebiyle, kamuoyu nezdinde oluşan bu tür şahısların resmi makamlarca gayriresmi olarak görevlendirilmiş olabileceği yönündeki haklı kuşkuları gidermek maksadıyla herhangi bir soruşturma başlattınız mı?

Tüm kuşkular tarafınızca değerlendirilerek, soruşturmada görev alması sakıncalı olabileceği şüphesiyle hakkında idari tedbir alınan herhangi bir polis memuru var mıdır? (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Statüsüz bir çözüm olmaz

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa