Tecavüzcülerin sırtı sıvazlanıyor

Tecavüzcülerin sırtı sıvazlanıyor

Kadına yönelik artan taciz, tecavüz ve cinayet olaylarına ilişkin yargılanan sanıkların neredeyse ödüllendirilmesi, konunun toplumsal bir sorun haline dönüşmesine yol açtı. Tacizci ve tecavüzcülerin yargı tarafından cezalandırılmamasına dönük tepkilerini hemen her platformda yansıtmaya çabalayan Kadın Cinayetlerini D

Kadına yönelik artan taciz, tecavüz ve cinayet olaylarına ilişkin yargılanan sanıkların neredeyse ödüllendirilmesi, konunun toplumsal bir sorun haline dönüşmesine yol açtı. Tacizci ve tecavüzcülerin yargı tarafından cezalandırılmamasına dönük tepkilerini hemen her platformda yansıtmaya çabalayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara Temsilcisi Elif Aydın ve Ankara Barış İçin Kadın Girişimi Üyesi Hatice Çevik, yargının yerine getiremediği adaleti toplumun kendi eliyle sağlayabileceğini belirtiyor.

Elif Aydın, “Bir erkeğin tecavüz etmesi garipsenmiyor, bu şekilde daha ileri gidiyor, öldürüyor. Tabii toplum artık buna karşılık veriyor ama yasalar karşılık vermiyor. Hak ettiği cezayı almıyor. O yüzden tecavüz etmek çok normal bir şeymiş gibi geliyor” dedi.

BİRÇOK OLAY SAKLANIYOR

Hatice Çevik ise, “Bilinçli bir toplum yaratılmalı. Hukuk iyi işlenmeli. Eğer hukukta bu cevaplar bulunmazsa, bu tecavüzler yaşanmaya devam eder. Halen de birçoğu gizleniyor. Deşifre edilmiyor. Tecavüz edilenlerin hepsinin istatistikleri verilmiyor. Tecavüz eden eğer kamu kuruluşu çalışanı veya asker ise, başka bölgeye atamaları yapılarak aklanıyorlar. Ceza alması gerekirken, serbest bırakılıp ödüllendiriyor. Diğer tecavüz olaylarında da örnek teşkil ediyor. Her gün bir yenisi ekleniyor” dedi. (Ankara/DİHA)

www.evrensel.net