Rusya: Sarin gazını muhalifler kullandı

Rusya: Sarin gazını muhalifler kullandı

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, Genel Sekreter Ban Ki-mun’a sunduğu 80 sayfalık raporda Suriye’de Esad’a karşı savaşan muhaliflerin sarin gazı ürettiği ve kullandıklarına dair kesin kanıtlar olduğunu iddia etti.19 Mart’ta Halep’in Han el Assal bölgesinde 26 kişinin öldüğü ve 86 k

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, Genel Sekreter Ban Ki-mun’a sunduğu 80 sayfalık raporda Suriye’de Esad’a karşı savaşan muhaliflerin sarin gazı ürettiği ve kullandıklarına dair kesin kanıtlar olduğunu iddia etti.
19 Mart’ta Halep’in Han el Assal bölgesinde 26 kişinin öldüğü ve 86 kişinin yaralandığı saldırıda ordunun değil Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Beşir el Nasr Tugayı’nın kimyasal silah kullandığını savunan Çurkin, “Kapsüllerin incelenmesinin ardından elde edilen sonuçlar ‘Beşair 3’ tipi füzenin sanayi tipi olmadığını gösteriyor. Yapımına Şubat 2013’te başlandığını düşünüyoruz” dedi.
Çurkin ayrıca Suriye lideri Beşar Esad’ın kendilerinden bu saldırıyı incelemelerini istediğini de belirtti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net