09 Temmuz 2013 12:41

AİHM iki davada Türkiye'yi mahkum etti

AİHM, biber gazı kullanımı ve polis şiddetiyle ilgili iki davada Türkiye'yi para cezasına mahkum etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2006 yılında İzmir'de düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinde polisin şiddet uygulaması ve biber gazı kullanımıyla ilgili davada Türkiye'yi para cezasına mahkum etti.AİHM, Zuhal Subaşı ve Ali Çob

AİHM iki davada Türkiye'yi mahkum etti

Paylaş

AİHM, Zuhal Subaşı ve Ali Çoban'ın açtığı davada, Türkiye'yi şikayetçilerin her birine 15 bin Euro, ayrıca masraflar için toplamda bin 760 Euro ödemesine karar verdi.

AİHM'in açıklamasına göre, Subaşı ve Çoban'ın İzmir'de 2006 yılında katıldıkları 1 Mayıs gösterileri sırasında polislerce tekmelendikleri, darp edildikleri, biber gazıyla müdahaleye maruz kaldıkları ve yetkililerin kötü muameleyle ilgili etkili bir soruşturma süreci yürütmediği gerekçeleriyle şikayetçi olduğuna yer verildi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi yasaklayan 3'üncü maddesi doğrultusunda Subaşı ve Çoban'ın haklı bulunması üzerine, şikayetçilere kötü muamele uygulanması ve şikayetin yetkililerce etkili bir biçimde soruşturulmaması nedeniyle 3'üncü maddenin iki kez ihlal edildiğine karar verdi.

Yine aynı madde üzerinden 1997 yılında Terörle Mücadele polisinin evlerine düzenlediği bir baskınla ilgili şikayetçi olan Gülçin Yeşilmen Bozdemir ile Maşallah Yeşilmen'in davasını da karara bağlayan AİHM, Türkiye'yi 6 bin Euro para cezasına çarptırdı. Kararda, Bozdemir ve Yeşilmen'in, bir aile üyesini aramak için evlerine baskın yapan polislerin kendilerini çırılçıplak soyduğunu, dövdüğünü, o sırada hamile olan Bozdemir'in bebeğini kaybettiğini ve Yeşilmen'in tecavüzle tehdit edildiğine yer verdi. (HABER MERKEZİ/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Türkü evindeki yangında bir kişi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa