19 Haziran 2013 06:22

Erciş’in 250 bin ağacı Mecliste

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Erciş’in Çatakdibi (Zortul) köyünde TOKİ tarafından yapılacak 72 konut için kesilmesi planlanan 250 bin ağacın akıbetini Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a sordu.Zortul köylülerinin 250 bin ağacın kesilmesini önlemek için günlerdir nöbet t

Erciş’in 250 bin ağacı Mecliste

Paylaş

Zortul köylülerinin 250 bin ağacın kesilmesini önlemek için günlerdir nöbet tuttuğuna dikkat çeken Tüzel, “TOKİ konutları, köylülerin hasarlı evlerinin bulunduğu yere neden yapmıyor?” diye sordu. Tüzel ayrıca,  İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler sonrasında hazırlanan bilirkişi raporunda, 2 bini meyve ağacı olmak üzere yaklaşık 250 bin dikili ağacın olduğu ve “Her türlü tarıma elverişlidir” ifadelerine yer verilmesine rağmen,  ağaçların kesilerek  TOKİ konutları yapılmasında neden ısrar edildiğine de yanıt istedi.

‘TOKİ KAPSAM DIŞI MI?’

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanıp, TV’lerde gösterilen “Gesi bağları” kamu spotunu hatırlatan Tüzel, “Bağ ve bahçelerin, tarım alanlarının yapılaşmaya açılmamasına dair bu kamu spotundaki çağrı, Türkiye’nin en büyük inşaat şirketi olan TOKİ’yi kapsamıyor mu?” sorusuna da Bakan Bayraktar’dan yanıt istedi.

Tüzel’in Van Erciş’te ağaç kıyımına ilişkin yanıt bekleyen diğer soruları ise şöyle;

* TOKİ’nin konut yapacağı araziler nasıl tespit edilmektedir?
* Van/Erciş Çatakdibi (Zortul) köyünde yapılacak TOKİ konutları için hangi kurumlardan görüş alınmıştır? Yüzyıldır köylülerce yetiştirilen 250 bin ağacın, ormanın bulunduğu yeşil alandan başka alan yok mudur?    
* Bu arazilerin tapuları bu köylülere neden verilmemektedir? Bu arazilerin üzerinde bulunan köylülere satılmasının önündeki engel nedir? (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Batıkent’te silahlı saldırı

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa