Ermenistan enerji krizi büyüyor

Ermenistan enerji krizi büyüyor

ERMENİSTAN’DA doğal gaza uygulanacak yüzde 60’lık zammın tepkisi devam ederken, hükümetin elektriğe de yüzde 30 zam yapılacağını duyurması muhalefetin tepkisini çekti. Ermenistan’da elektrik fiyatında uzun süredir herhangi bir değişiklik olmadığını ancak şu anda böyle bir zam yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belir

ERMENİSTAN’DA doğal gaza uygulanacak yüzde 60’lık zammın tepkisi devam ederken, hükümetin elektriğe de yüzde 30 zam yapılacağını duyurması muhalefetin tepkisini çekti. Ermenistan’da elektrik fiyatında uzun süredir herhangi bir değişiklik olmadığını ancak şu anda böyle bir zam yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirten Enerji Bakanı Armen Movsisyan doğal gaza kademeli olarak zam uygulanacağını belirtti.
İran’dan takas yoluyla alınacak doğal gazın Rus gazına kesinlikle alternatif olmadığını da söyleyen Movsisyan bu konudaki girişimlerinden dolayı Rusya’dan baskı gördükleri iddialarının gerçek olmadığını ifade etti.
Ülkede doğal gaz ve elektrik başta olmak üzere çeşitli alanlarda uygulanan zamlar emekçilerin tepkisini çekiyor. Ermeni Ulusal Kongresi’nden Levon Zurabyan iktidarın Rusya’dan doğal gaza uygulanacak zam haberini yerel seçimler öncesinde aldığını fakat seçimlerde mağlup olmamak için bunu halktan gizlediğini ileri sürdü. (ERİVAN)

www.evrensel.net