01 Nisan 2013 08:20

'İşçi, sendikasını seçebilmeli'

Bosch’ta Birleşik Metal-İş ve Türk Metal Sendikaları arasındaki yetkili sendika olma rekabeti sürüyor. Bu süreçte Birleşik Metal-İş’e üye olan 3 işçi işten atıldı. Bir işçi fazla mesaiye kalmadığı için, diğeri ise ameliyat sonrası raporlu olduğu halde izni gerekçe gösterilerek işten atıldı. Bosch

'İşçi, sendikasını seçebilmeli'

Paylaş

İŞÇİ, SENDİKASINI SEÇEBİLMELİ

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Birleşik Metal-İş Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci, Bosch genel merkezi önünde çadır kurarak Bosch işvereninin tavrını protesto edeceklerini duyurdu. Ekinci, işçilerin taleplerini şu şekilde sıraladı; “İşten atılan işçi arkadaşlarımız işe geri alınmalıdır. Bosch ve Rexroth’ta işçilere sendika seçme hakkı verilerek, referandum yapılmalıdır. İşçilere herhangi bir baskı uygulanmamalıdır.”

Açıklamada Bursa’nın yerel medyasının bulunmamasını protesto eden işçilerin, yerel medya patronlarına tepki göstermesi de dikkat çekti.

Açıklamanın ardından görüşlerini aldığımız Akan Yılmaz ve Metin Gürgün isimli işten atılan işçiler de, mücadele etmekte kararlı olduklarını vurguladı. Metin Gürgün, Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işçilerin işten atılmalarına son verilmesini ve evlatlarına ekmek götürmek istediklerini söyledi. Fabrikaya 12 yılını verdiğini dile getiren Gürgün, haklarının bu kadar kolay ellerinden alınmasına izin vermeyeceklerini ve Bosch genel merkezi önünde çadır kurarak haklarını talep edeceklerini vurguladı.

Akan Yılmaz ise işçilerin bugüne kadar işten atılma korkusu yüzünden sendika değiştirmediğinin altını çizerek, fabrika patronunun tavrının tarafsız olmadığını ifade etti. Dizinden iki tane ameliyat geçiren Yılmaz, ikinci ameliyatı olacağı zaman işverenle görüştüğünü, ikinci ameliyatının raporu sürerken işten atıldığını dile getirdi.

İşçiler eylemin ardından Bosch’un genel merkezi önünde eylemlerini sürdürmek üzere, İstanbul’a doğru yola çıktı. (Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

CHP'den Silivri çağrısı

SONRAKİ HABER

SES Adana Şubesi yeni binasının açılışını gerçekleştirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa