İşte AKP’nin demokrasisi bu!

İşte AKP’nin demokrasisi bu!

Bölge’de sivil itaatsizlik eylemleriyle birlikte yeniden gündeme gelen ve YSK’nın veto kararının ardından zirveye çıkan polis şiddeti dur durak bilmiyor. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için kurulan ‘Demokratik Çözüm Çadırları’na hemen hemen her yerde gerçekle

İçişleri Bakanı Osman Güneş’in Bismil’de bir genci ateş ederek öldüren polislere ilişkin ‘Polisimiz orantılı güç kullanmıştır’ açıklamasının iyiden iyiye cesaretlendirdiği polis haftalardır adeta terör estiriyor. Muş, Batman, Ağrı, Mardin, Şırnak, İzmir, Mersin ve Manisa’da ‘Demokratik Çözüm Çadırları’na gece baskınları düzenleyen polis yüzlerce kişiyi döverek gözaltına aldı. Bir çok kentte yapılan protesto gösterilerinde ‘AKP hükümetinin polis marifetiyle bir korku iklimi yaratmaya çalıştığı belirtilere, “AKP artık bu yöntemlerle mücadeleyi engelleyemeyeceğini anlamalı” denildi.

VARTO’DA ÇADIR 3. KEZ SÖKÜLDÜ

Muş’un Varto İlçesi’nde polisin daha önce iki kez baskın gerçekleştirdiği ve yerinden söktüğü çadır yapılan gösteriler üzerine Kaymakamlığın da izniyle yeniden kurulmuştu. Polis önceki gece çadırı yine bastı ve yerinden söktü. Gece saat 04.00’te yüzlerce asker ve polis tarafından üçüncü kez basılan çadır toplatıldı.

AĞRILILAR ÇADIRI YENİDEN KURACAK

Ağrı’nın Patnos İlçesi’nde de çadıra saldırı günlerdir sürüyor. BDP İlçe Örgütü bugün Beylerbeyi Caddesi’nde kitlesel bir yürüyüşle Demokratik Çözüm Çadırı’nı yeniden kuracak. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan BDP Patnos İlçe Başkanı Bekir Acar, polis saldırılarına boyun eğmeyeceklerini ve Demokratik Çözüm Çadırı’nı yeniden kuracaklarını belirtti.

ÇADIRA ‘GÖZALTI’

Batman’da Demokratik Çözüm Çadırı kurmaya çalışan kitleye müdahale eden polis, ikinci çadırı da ‘gözaltına’ aldı. Batman’da önceki gece polis tarafından el konulan Demokratik Çözüm Çadırı’nı yeniden kurmak için Belediye Çay Bahçesi yanında oturma eylemi yapan ve aralarında BDP Milletvekilleri Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız ve Batman Belediye Başkan Vekile Serhat Temel’in de bulunduğu binlerce kişi alana getirilen ikinci çadırı kurmak istedi. Araçtan çadır malzemelerinin indirilmesinin hemen ardından müdahale eden polis, çadıra el koydu.

NUSAYBİN’DE OHAL!

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde kurulan Demokratik Çözüm Çadırı’na önceki gece yapılan baskından sonra Nusaybinliler çadırlarını yeniden kurdu. 100. Yıl Parkı’nda tekrar kurulan çadırda, yapılan baskıları protesto etmek için bir düzenlenen halk toplantısında, BDP İlçe yöneticisi Şehabettin Güler açıklama yaptı. Güler, “Bizleri yıldırmak istiyorlar, çocuklarımızı, analarımı buradan uzak tutmak için ellerinden geleni yapıyorlar; ama gördüler ki, burada çadıra gece baskın düzenlemelerinin ardından yüzlerce kişi toplandı, çadırına sahip çıktı” dedi. Tekrar kurulan çadırı KESK bileşenlerinin yanı sıra, DİSK Genel-iş Sendikası üyeleri de destek ziyaretinde bulundu. Bu sırada polis çadıra biber gazı attı. Atılan gaza dışarı çıkarak taşlarla karşılık veren kitlenin üzerine onlarca biber ve gaz bombası atıldı. Öte yandan, Nusaybin İlçe merkezinde de OHAL görüntüleri yaşanıyor. Özel harekat timleri, sokaklarda akrepler eşliğinde gezerek kimlik kontrolü yapıyor.

Şırnak’ın İdil ilçesinde de kurulan çadır polis tarafından tekrar kaldırıldı.

MERSİN’DE BİNLERCE KİŞİ SOKAKTAYDI

Mersin’de Demokratik Çözüm Çadırı’na yönelik polis müdahalesi binlerce kişi tarafından protesto edildi. BDP Mersin İl Örgütü’nün çağrısı üzerine yeniden kurulan Demokratik Çözüm Çadırı önünde binlerce kişi toplandı. Kitle, polisin gece yarısı operasyonu ile kaldırdığı Çözüm Çadırı’nı yeniden kurduktan sonra kent merkezine yürümek istedi. Polis, çok sayıda panzer ve çevik kuvvet ekipleri ile birlikte Akdeniz Caddesi’nin Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’na açıldığı noktada, kitlenin önüne barikat kurdu. Bunun üzerine oturma eylemi yapan kitle 2 saat süren eyleminin ardından sloganlarla Demokratik Çözüm Çadırı’na döndü.

MANİSA’DA BİR GENÇ AĞIR YARALI

Manisa’da gece baskınıyla kaldırılan Demokratik Çözüm Çadırı yeniden kuruldu. Çadırın polisler tarafından ablukaya alınarak, yerinden sökülmesiyle birlikte 8 kişi gözaltına alınmıştı. Önceki gece polis baskını nedeniyle çıkan çatışmalar uzun süre devam etti. Polisin sert müdahalesinde onlarca kişi yaralandı. Polisin attığı gaz bombası kafasına isabet eden Selim Aytaç adlı genç ağır yaralı.Bir çok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların dün serbest bırakılmasıyla dün tekrar aynı yerde Çözüm Çadırı kuruldu.

ADANA’DA SIKIYÖNETİM!

Adana merkez Seyhan İlçesi Ova Mahallesi’nde ikinci kez kurulan ‘Demokratik Çözüm Çadırı’na polis yine saldırdı. İkinci kez kurulan çadırın önünde bir araya gelen yüzlerce kişinin halaylar çektiği sırada ara sokaklardan gelen yüzlerce polis gaz bombası, panzer, TOMA, plastik mermi ve tazyikli su ile kitleye saldırdı. Kitlenin de taşlarla karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Bir kişinin ağır yaralandığı öğrenildi. İnsanların saatlerce evlerinden dışarıya çıkamadığı Şakirpaşa’da OHAL’i aratmayacak görüntüler yaşandı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net