25 Nisan 2011 09:21

Davutoğlu'ndan müjde: 12 seneye Cihan devletiyiz!

Çanakkale Savaşı'nın 96.yıl dönümü etkinliklerine katılmak için Çanakkale'ye giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'nin Dış Politika Vizyonu" adlı konferansta yaptığı konuşmalarda nasıl bir Türkiye tasarladıklarını da ayan beyan açıkladı.Türkiye'nin 12 sene içerisinde

Davutoğlu'ndan müjde: 12 seneye Cihan devletiyiz!

Paylaş

Türkiye'nin 12 sene içerisinde bir "cihan devleti" haline geleceğini iddia eden Davutoğlu, Ermeni soykırımının 100. yılı olan 2015'i Çanakkale'nin 100.yılı olarak dünyaya tanıtacaklarını belirtti ve Çanakkale adını duyup da yüreği hoplamayan birisinin Türk olamayacağını öne sürdü.

EMPERYAL HEDEFLER

"Nasıl bir cihan devletinin küçülme süreci 12 yılda gerçekleşmişse, güçlü bir Cumhuriyetin Cihan Devleti olma ideali de önümüzdeki 12 yıl içinde gerçekleşecek. İnşallah 2023’te hedeflediğimiz gibi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz. Milli gelirimiz 2023’de inşallah 2 trilyon doları aşacak" diyen Davutoğlu, sadece Türkiye'nin değil tüm insanlığın dertlerine deva olabilecek bir ekonomik güce erişmeyi hedeflediklerini açıklayarak emperyalist politikacıların yüzyıllardır söylediği cümleleri tekrarladı. Davutoğlu "büyük" hedeflerini "2023'te bu aziz millet, dünya sahnesinde asırlarca oynadığı rolü tekrar oynamak üzere tekrar yerini alacak ve tarihe ağırlığını koyacaktır, bunu kimse engelleyemez" sözleriyle de perçinledi.

1915 Ermeni Soykırımı'nın yıldönümünde Çanakkale vurgusunu ön plana çıkaran Davutoğlu, Ermenilerin yaşadıkları büyük acıları da iftira olarak niteledi ve 2015'i tüm dünyaya soykırımın değil ama Çanakkale zaferinin yüzüncü yılı olarak tanıtacaklarını belirtti. Türklerin "Çanakkale" kelimesine nasıl tepki vermeleri gerektiğinin de tarifini yapan Davutoğlu, "Çanakkale adını duyunca kalbi hoplamayan, yüreği titremeyen, damarlarındaki kan akış hızı artmayan bir Türk olamaz" dedi. (evrensel.net)


BU NE BENZERLİK

"Bilimsel gelişmeler ve endüstriyel ilerlememizin sağladığı faydaların az gelişmiş bölgelerin kalkınması ve büyümesine yardımcı olmak için yeni ve cesur bir programa atılmamız gerek" (Harry Truman(ABD başkanı), 1949)

"Bizim için artık sadece kendi insanımızın refah seviyesini yükseltmek değil, bütün insanlığın dertlerine deva olabilecek bir ekonomik güce sahip olma hedefimiz var." (Ahmet Davutoğlu 2011)

ÖNCEKİ HABER

Casper işçilerinin davası başladı

SONRAKİ HABER

İsrail'den Suriye'deki İran hedeflerine saldırı: 4 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa